Faik Alushi në Start të Tv1 Channel ,në kujtim te mjeshtrit të ahengut shkodran Shyqyri Alushi

0
6606

Ne kujtim te mjeshtrit te ahengut shkodran . Ishte I ftuar kete mengjes ne studion e emisionit Start ne Tv1 Channel ,djali i tij Faik Alushi .

Alushi: Te flas per babain tim eshte emocion ,nje njeri qe e donte shume ahengun Shkodran ,ishte nder kengetaret qe punonte shume deri ditet e fundit te jetes kishte deshire dhe e kerkonte kengen . Nuk besoj te kete kengetar ne Shqiperi qe 500 kenge ti mesojne dhe ti kendoje , eshte dicka e rralle .

Kishte vecori te jashtezakonshme per muziken . Ne kohet e vjetra instrumentistet I binin veglave ne menyren e tyre ,dhe ai e pastroi e beri me Shqip , kishte diksion te forte fjalet I merreshin vesht sic ishin , kjo ishte nje vecori e rralle dhe ju perkushtua shume asaj . Ka njohur muzikantin dhe muziken shume mire megjithese nuk e kishte shkollen per muzike ,kishte vesh shume te forte per zgjedhjen e muzikantave .

Ne moshen 12 – 13 vjec filluan ta merrnin orkestrat . Ndersa nga mosha 20 -25 vjec filloi ai te zgjidhte orkestrat dhe filloi incizimet me Radio Shkodren . Ne dorshkrimet e tije shikoj sa sa e habitshme eshte menyra se si ka arritur te mesoj kenget dhe t’ju japi jete .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here