”Në kujtim të artistit Gjosho Vasija ”. Gjokë Vata në ”Start” të Tv1 Channel…

0
6998

Artisti I mirenjohur Gjoke Vata ishte I ftuar kete mengjes ne studion e emisionit ‘’Start’’ne Tv1 Channel per te folur per artistin e madh te humorit shqiptar Gjosho Vasija

Vata : Jam i kenaqur per kete ftese sepse me jep mundesin per te folur per nje artist shume te madh te humorit shqiptar . Une edhe Gjosho jemi njohur para internimit te tij ,sepse ai kishte nje vella te arratisur dhe ishte i internuar . Kam pasur rastin ta takoj kur ishte ne atletike sepse ishte nje nder vrapuesit me te mire . Shoqeria jone u rrit edhe me shume sepse ishim bashke ne te njejten pune ,jemi bere bashke ne fabriken e duhanit . Miqesia ishte shume e forte dhe kishim rastin te takoheshim cdo dite . Ishim bashke ne estraden e fabrikes se duhanit qe ne ate kohe ishte e famshme ne te gjithe Shqiperin sepse perbehej nga kengetar , instrumentiste ,humorist te njohur .

Gjoshoja ishte nje parodist i pashoq ,nje aktor shume me vlere ,nje imitues I rralle , kengetar, kitarrist pra ishte I gjithanshem . Kujtimet me te ishin aq te shumta sa nuk do dilnin shume emisione ti permendnim ato ,dhe secili prej ketyre kujtimeve ka nje vlere te vecante . Kam asistuar gjithmone ne te gjitha parodit qe ai bente . Ishte nje parodist qe kishte guxim te kundershtonte shtetin e athershem, sa me friksonte por ai nuk e kishte problem dhe aspak frik .

Parodia ‘’Mbremjes se vallzimit’’ ishte nje nga parodit me therse . Per fat te mire autoritetet e merrnin te pranushme parodin e tij por ne te vertete ishte shume goditese .Ishte nje njeri qe ne te gjitha anet thumbot me parodin e tije me kujtohet parodia qe thumbonte mjeket qe ishin jo te afte dhe kishte mungese te madhe te tye .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here