Thursday, August 11, 2022
HomePolitikëLindita Nikolla në Bruksel: I padrejtë pengimi i konferencës së parë ndërqeveritare...

Lindita Nikolla në Bruksel: I padrejtë pengimi i konferencës së parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë

-

 

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, u takua sot në Bruksel me Presidentin e Parlamentit Evropian, David Maria Sassoli. Vizita e kryeparlamentares Nikolla u realizua në kuadrin e përpjekjeve për të lobuar për mbajtjen e Tryezës së parë Ndërqeveritare me BE-në brenda vitit 2021.

Pavarësisht sfidave dhe ndikimit të pandemisë COVID-19, Shqipëria ka avancuar në reformat e rrugëtimit drejt BE-së dhe ka përmbushur të gjitha prioritetet e vendosura nga Këshilli Evropian. Ne kemi besim se Parlamenti Evropian do të ndikojë për mbajtjen e Tryezës së Parë Ndërqeveritare me BE-në brenda vitit 2021. Shqipëria ka pranuar qasjen e bazuar në merita për bisedimet e anëtarësimit dhe tani është radha e BE-së për të mbajtur premtimet dhe për të na sjellë më pranë Bashkimit Evropian. Ne mendojmë se është e padrejtë që mbajtja e Tryezës për Shqipërinë dhe për Maqedoninë e Veriut të pengohet nga faktorë që nuk kanë lidhje me plotësimin nga vendet tona të standardeve integruese”, vuri në dukje Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla.

Ndërsa Presidenti i Parlamentit Evropian, David Maria Sassoli tha se “Parlamenti Europian do të vazhdojë të insistojë që Tryeza e Parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE të mbahet sa më shpejt. Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kërkesat që i rekomandoi Këshilli Evropian në vitin 2020.”

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,430FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts