Wednesday, August 17, 2022
HomeAktualitetEurostat: Italia dhe Mbretëria e Bashkuar dërgojnë më shumë para në Shqipëri

Eurostat: Italia dhe Mbretëria e Bashkuar dërgojnë më shumë para në Shqipëri

-

Janë mbi 1 miliardë euro transferta personale nga e gjithë bota që në vitin 2020 mbërritën në Shqipëri, sipas të dhënave të raportuara nga Eurostat.

Këtu përfshihen në pjesën më të madhe paratë që emigrantët dërgojnë në vendin mëmë, por edhe kompensimet e punonjësve.

Po cilat janë shtetet nga vjen fluksi më i madh i transfertave personale në vend? “Monitor” ka përpunuar të dhënat e Eurostat, sipas shteteve.

E para është Italia, shteti ku jetojnë dhe punojnë një pjesë e madhe e emigrantëve shqiptarë. Nga Italia kanë ardhur 260 milionë euro në formën e transfertave personale, ose 25% e totalit, duke qëndruar në nivele të njëjta me një vit më parë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts