Sunday, August 14, 2022
HomeAktualitetTërmeti me intensitet 6 ballë, strukturat e emergjencave civile kalojnë në gadishmëri

Tërmeti me intensitet 6 ballë, strukturat e emergjencave civile kalojnë në gadishmëri

-

Ministria e Mbrojtjes ka kaluar në gadishmëri të gjitha strukturat e emergjencave civile për shkak se tërmeti që sipas të dhënave paraprake nga IGJEUM Intensiteti i tërmetit vlerësohet paraprakisht 6 ballë sipas shkallës MSK-64.

“Edhe pse shumë herët, deri në këto momente nuk raportohen dëme, megjithatë të gjitha strukturat e emergjencave civile janë në gatishmëri të plotë për të evidentuar e me pas reaguar në çdo situate” shkruan ministri I Mbrojtjes Niko Peleshi.

Lëkundjet e tërmetit që u ndjenë edhe në vendin tonë e kishin epiqendrën në kufirin mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, sipas të dhënave paraprake nga IGJEUM, rreth 40 km në Veri-Lindje të Bilishtit me magnitude 5.6 sipas shkallës Rihter.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,432FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts