Thursday, August 11, 2022
HomesocialeI ftuar ne emisionin ''Start'' në Tv1 Channel Lukë Mllugja

I ftuar ne emisionin ”Start” në Tv1 Channel Lukë Mllugja

-

Dy aktivitete shume te bukura te ralizuara ne fund te vitit qe shkoi . Per te bere keshtu nje lloj vleresimi dhe nje lloj analize te punes se mrekullueshme qe kane bere gjate gjith vitit dhe ne fund vjen qershia mbi torte qe eshte koncerti me i bukur . Ai qe mbyll nje vit . Flasim per shoqerin ”Ilirikum” e cila ne kete rast solli dy koncerte shume te bukura sic eshte ‘’Ave Maria’’ dhe ‘’Nina Nana’’ .

Ne studio profesori Lukë Mllugja i cili vjen i shoqeruar nga tre prej pjestareve te shoqeris artistike ‘’Ilirikum’’ .

Mllugja: Ideja per te bere nje ‘’Ave Maria’’ ka ardhur sepse te dy aktivitetet kane qene ne nje bashkpunim mes shoqates ‘’Mark Kaftalli’’ nen drejtimin e Anton Kaftallit dhe shoqeris kulturore artistike ‘’Ilirikum’’ . Idene per te bere nje ‘’Ave Maria’’ mua ma ka shprehur me kohe por sivjet u gjet momenti i pershtatshem per ta realizuar . Te gjithe autoret ne cdo kohe kane shkruar Ave Maria . Materiali nuk mungon perkundrazi ka shume autore te shquar qe kane shkruar per te dhe ne kemi realizuar nje koncert me figuren e Marias te trajtuar nga autor te ndryshem ne epoka te ndryshme . Jane interpretuar 12 Ave Maria te ndryshme dhe kjo eshte nje pjese shume e vogele asaj qe ka repertori.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,431FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts