Monday, August 15, 2022
HomePolitikëBerisha paralajmëron: Kjo duhet të jetë pranvera e protestave të mëdha

Berisha paralajmëron: Kjo duhet të jetë pranvera e protestave të mëdha

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar protesta në javët në vijim. Ai tha se kjo duhet të jetë pranverë e protestave të mëdha, duke përmendur këtu si një nga shkaqet, rritjen e çmimeve për shkak të keqmenaxhimit të krizës nga ana e qeverisë.

Lajmëtari i parë i rritjes së çmimit të energjisë është vetë kreu i qeverisë. Nuk ndodh në botë të bëhesh aksioni i çmimeve të naftës pa pasur vetë aksione. Jam dakord që tregu ka pësuar goditje nga lufta në Ukrainë. Por në Shqipëri si në asnjë vend tjetër paguhen 4 taksa dhe tre tarifa.

KESH nuk publikon çmimet me të cilat ka eksportuar energjitë. Ka zbrazur kaskadën në kundërshtim me ligjet e vendit. 29 metër nga thellësitë ka zbrazur kaskadën e ujit. Çfarë lidhja ka energjia elektrike me naftën. Është energji ujore me koston më të ulët. Le të vijmë më tutje. Ushqimet. Çfarë ndodh me ushqimet. Çdo shtet ka rezervën strategjike. Unë nuk kam asnjë xhelozi për lidhjet e kryeministrit. Nuk mund të pranoj që importuesi numër një i grurit të mos jetë garantues të paktën edhe për dy muaj. Si ka Kosova. Nuk po them si ka Gjermania apo Franca.

Inspektorët që dalin nëpër dyqane kanë zemër vetëm paranë. Nuk kanë asgjë tjetër. Na sollën edhe gripin e pulave. Duke shkelur çdo ligj. Mbahej secret qeveritar një sëmundje që duhet të deklarohet kombëtarisht dhe ndërkombëtarisht. Po bëhet problem jo vetëm për vendin por edhe për rajonin. Kjo pranverë duhet të jetë pranvera e protestave të mëdha”, deklaroi Berisha.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,432FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts