Saturday, August 13, 2022
HomesocialeE ftuar në emisionin ‘’Prespektivë’’ ne Tv1 Channel, Zamira Puka teologe

E ftuar në emisionin ‘’Prespektivë’’ ne Tv1 Channel, Zamira Puka teologe

-

Atmosfera e muajit te Ramazanit po ndjehet ne te gjithe qytetin e Shkodres por jo vetem . Ne kete muaj ku njeriu i dedikohet Zotit dhe i perkushtohet me adhurime me shpresen e faljes se gjynaheve dhe arritjen e shperblimit. Nisur nga kjo atmosfere ne emisionin ‘’Prespektive’’ ne Tv1 Channel e ftuar, Zamira Puka teologe. Per te folur me shume per anen fetare dhe menyren se si ka ardhur Ramazani tek njerzit dhe ndjesine qe ai fal.

Puka: Ne duhet ti jemi mirenjohes Zotit qe e arritem kete muaj . Ky eshte per myslimanin nder muajt me te vecante . Eshte muaji i agjerimit, i pekujtimit te Zotit me teper. Shume njerez e shohim kete muaj si largimin e njeriut nga ushimi e shume here kjo shikohet si nje privim. Per ne nuk eshte aspak privim edhe nga ana shendetesore ne kujdesemi per veten sepse ne nje forme apo ne nje tjeter nepermjet keti muaji ne bejme pastrimin e trupit. E thene me thjeshte i leme organet te punojne me rehat.

Qellimi i agjerimit te Ramazanit eshte devotshmeria sepse vete Allahu ne librin e tij te shenjte thote : ‘’ O ju qe keni besuar, agjerimi eshte bere obligim per ju dhe per popujt e tjere para jush qe te jeni te devotshem.’’ Nese njeriu arrine devotshmerine do te thote se e ka arritur qellimin e ketij muaji. Njeriu duhet ta gjeje vetveten duke bere veprime te mira dhe duke e ruajtur veten nga veset. Kur dikush agjeron behet edhe me solidar me te varferin ose me ate qe nuk ka shume mundesi ekonomike.

Po te futemi edhe me ne brendi te argjerimit do te shikojme se ai mbart me vete shume sekrete , gjithashtu edhe shume miresi. Vetem agjeruesi, ai qe e perjeton Ramazanin dhe agjerimin, vetem ai arrin ti perjetoj keto sekrete dhe kto ndjesi.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,432FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts