Saturday, August 13, 2022
HomePolitikëRama në konferencë me ministrin Manja: Nuk bëjmë presion, por pse hesht...

Rama në konferencë me ministrin Manja: Nuk bëjmë presion, por pse hesht SPAK?

-

Kryeministri Edi Rama ka dalë një konferencë për mediat bashkë me ministrin e Drejtësisë Ulsi Manja nga selia e Partisë Socialiste.

Jemi sot këtu në vijim të një diskutimi që është ngjallur nga deklarata ime në Asamble lidhur me nevojën që SPAK të hetojë në mënyrë gjithëpërfshirëse korrupsionin e politikanëve dhe të gjykatësve e prokurorëve të korruptuar, të cilët si të tillë janë përjashtuar nga procesi i vetingut.

Disa e kanë quajtur këtë presion mbi drejtësinë, disa frikë nga humbja e pushtetit, ndërsa të tjerë e kanë komentuar si përpjekje për të fshehur dështimet e qeverisë apo orvatje të kota. Pavarësisht interpretimeve për mua më e rëndësishmja është që ky diskutim të bëhet sepse SPAK-u së shpejti mbush 3 vjet, vettingu dhe pak javë mbush 5 vjet dhe për pak vite pritja e popullit shqiptar për një drejtësi të drejtë dhe të barabartë mbush 35 vjet. Prandaj si dikush që për shkak të detyrës e ka udhëhequr politikisht, moralisht dhe vendosmërisht reformën në drejtësi në emër të forcës politike që i ka dhënë kësaj reforme të gjithë fuqinë e mbështetjes së vet, morale, etike, profesionale që nga pikënisja e deri sot, por edhe si njeriu që është sulmuar më fort për këtë reformë jo vetëm nga kundërshtarët, por edhe mbështetësit që janë të palumtur, për shkak të spektrit të hetimeve të deritanishme, unë besoj që të drejtën në këtë moment“, tha Rama.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,432FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts