Sunday, December 4, 2022
HomePolitikë“Shqipëria ka potencial interesant, jam surprizuar për mirë”, Balla takohet me kreun...

“Shqipëria ka potencial interesant, jam surprizuar për mirë”, Balla takohet me kreun e “BWA”: Do të ngremë ura bashkëpunimi me Gjermaninë

-

Kreu i Grupit Parlamentar i PS, Taulant Balla, ka zhvilluar sot një takim me kreun e bordit të Shoqatës “BWA”, Michael Schuman, ndërsa në fokus të diskutimeve ka qenë krijimi i urave të bashkëpunimit ekonomik mes vendit tonë dhe Gjermanisë.

Ai tha se në vjeshtë do të organizohet një konferencë për të prezantuar Shqipërinë dhe mundësitë që krijon për bashkëpunim ekonomik.

“Biem të gjithë dakord që duhet të kemi më shumë prezencë të kompanive gjermane në Shqipëri dhe kemi dakordësuar që në vjeshtë të organizojmë një konferencë, një prezantim të Shqipërisë në Gjermani, me qëllim që anëtarët të njohën më në detaje me ofertën ekonomike, investimit në Shqipëri dhe më pas të kemi një numër sipërmarrësish shqiptar për ndërtimin e ura të bashkëpunimit.

Bizneset më pas të kalojnë në këtë urë. Gjej rastin të shpreh mirënjohjen tonë më të thellë për mbështetjen gjermane në planin ekonomik dhe politik. Ta çojmë në një dimension të ri këtë bashkëpunim mes dy vendeve tona”, u shpreh Balla gjatë konferencës për mediat.

Nga ana tjetër Schuman tha se Shqipëria ka mjaft oportunitete interesante dhe se në vijim do të konkretizohen dhe bashkëpunime mes dy qeverive.

“Kjo vizitë ka kohë që përgatitet sepse shoqata jonë prej 20 vitesh ka ndihmuar shumë kompani gjermane për të zbuluar mundësitë në tregjet në zhvillim, e në këtë plan futet dhe Shqipëria. Në çdo krizë dalin shumë mundësi të reja dhe kemi një potencial të madh në Ballkanin perëndimor dhe Shqipërisë dhe se kemi një interes të madh. Kemi kuptuar që na duhen kanale të reja furnizimi me energji, Shqipëria ka një popullsi të re dhe të motivuar, është potencial interesant. Po ndërtojmë ura bashkëpunimi që të vijmë dhe të investojmë. Jam surprizuar pozitive këtu, kam vënë re një mikpritje dhe një vlerësim të Gjermanisë, dhe industria gjermane do ta përdorë më shumë këtë mundësi në të ardhmen. Të fillojmë në mënyrë më konkrete bashkëpunimin”, u shpreh kreu i “BWA”.

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,595FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts