Sunday, August 14, 2022
HomePolitikëKompensimi i kompanive të ndërtimit, qeveria nxjerr faturën: Do kushtojë 6 miliardë...

Kompensimi i kompanive të ndërtimit, qeveria nxjerr faturën: Do kushtojë 6 miliardë lekë

-

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka deklaruar sot se do të kompensojë me 6 miliardë lekë kompanitë e ndërtimit për shkak të rritjes së materialeve që përdorin.

Duke folur në Kuvend për aktin normative që ka sjellë qeveria, ajo tha se janë rreth 300 kompani që do të provojnë përmes faturave rritjen e materialeve të ndërtimit.

“Ne po mbështesim bizneset që do ndohmojnë ekonominë shqiptare, por edhe të mbajnë normat e punësimit. Ne kemi një ngadalësim në ecurinë e prokurimeve publike që kanë qenë në 14%. Referuar shifrave të qarkullimit në ndërtim, kemi një ngadalësim me 1.6% në krahasim me vitin e kaluar. Në këto raste qeveria ka për detyrë të ndërhyjë dhe të garantojë rritje ekonomike. Ky akt normative prek investimet në infrastrukturë dhe ato në rindërtim, që janë nevojë jetike për ekonominë”, tha Ibrahimaj.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,432FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts