Tuesday, August 16, 2022
HomePolitikëAmbasadorja Yuri Kim: Më 28 korrik 1922 u ndez një pishtar

Ambasadorja Yuri Kim: Më 28 korrik 1922 u ndez një pishtar

-

Sot shënohet 100-vjetori i lidhjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim në një postim në Twitter shkruan:

“Më 28 korrik 1922, SHBA dhe Shqipëria vendosën marrëdhënie diplomatike.

Atë ditë u ndez një pishtar. Edhe në ditët e errëta të diktaturës, shqiptarët trima e mbajtën flakën ndezur.

Sot, ai pishtar digjet më i ndritshëm se kurrë. Le të na ndriçojë rrugën përpara, së bashku, për 100 vitet e ardhshme!

Mezi pres t’u bashkohemi miqve shqiptarë për evente speciale në Tiranë (përfshirë koncertin sonte në Sheshin Skënderbej) dhe të ndajmë mesazhe speciale nga miqtë amerikanë në Uashington dhe Dallas (qëndroni!). Gëzuar edhe 100!

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts