Monday, December 11, 2023
HomePolitikëBerisha: Të përgjysmohet menjëherë taksimi i naftës

Berisha: Të përgjysmohet menjëherë taksimi i naftës

-

 

Kryetari demokrat, Sali Berisha, ia dedikoi konferencën e sotme për shtyp krizës së rëndë ekonomike, e cila po prek sidomos sektorin e turizmit.

Berisha tha se PD ka dy kërkesa. E para, që të subvencionohen urgjent biletat e transportit urban dhe inter-urban. Berisha kërkoi edhe përgjysmimin e taksimit për naftën.

NJOFTIM PËR SHTYP

Së dyti, PD kërkon përgjysmimin e menjëherëshëm të taksimit të naftës, që me vlerën 1.1 euro ëhtë më i larti në botë.
Ai është shndërruar në faktor kryesor të çmimit stratosferik të kësaj lënde djegëse në Shqipëri.
Përgjysmimi i kësaj barre fiskale, do të shoqërohej me një ulje korresponduese po kaq të rëndësishme të çmimit të naftës.
Ata që mendojnë se arka do boshatiset, kjo nuk është e vërtetë.
Mjafton që qeveria të zhdoganojë naftën që kalon jashtë sistemit doganor në Shqipëri.
Nuk ka asnjë mundësi që nafta të jetë kontrabandë, veccse kur patronohet nga dora e zezë e qeverisë.

ZYRA E SHTYPIT DHE KOMUNIKIMIT, PARTIA DEMOKRATIKE

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts