Sunday, February 25, 2024
HomesocialeRekord i ri emigrantësh në Britaninë e Madhe, shumë prej tyre...

Rekord i ri emigrantësh në Britaninë e Madhe, shumë prej tyre nga Shqipëria

-

Numri i emigrantëve që arrijnë në Britani me varka të vogla ka arritur një rekord të ri prej 1295 personash në një ditë të vetme.
Ata kaluan Kanalin Anglez me gjithsej 27 varka të hënën, tha Ministria e Mbrojtjes, duke tejkaluar nivelin e mëparshëm prej 1,185 nëntorin e kaluar.

Është totali më i lartë ditor që nga fillimi i regjistrimeve aktuale në 2018. Deri më tani këtë muaj 6,168 persona kanë kaluar me varka të vogla, krahasuar me 3,683 në korrik.

Politikani i njohur si babai i Brexit dhe producenti Nigel Farage teksa shpërndan në Twitter shkrimin e “The Indipendent” shkruan se pothuajse të gjithë emigrantët ishin të rinj dhe shumë nga Shqipëria. “Ky është një turp”, shkruan ai.

“The indipendent“ shkruan se numrat kanë vazhduar të rriten pavarësisht se Marinës Mbretërore i është dhënë “parësia” për përgjigjen në det, shpalljen e marrëveshjes së Ruandës dhe kërcënimet e paplotësuara për të detyruar anijet të kthehen në ujërat franceze.
Ministria e Brendshme ka ndjekur një politikë “parandaluese” që synon të reduktojë kalimet, me Priti Patel që u zotua se do ta bënte rrugën “të pazbatueshme” në gusht 2020.

Por numrat kanë vazhduar të rriten, me një total prej gati 22,700 ardhjesh këtë vit, 80 për qind më i lartë se 12,500 që shiheshin në të njëjtën pikë në 2021.

Shumica e tyre kanë mbërritur me varka të vogla që kur Boris Johnson njoftoi se Marina “do të merrte përsipër komandën operacionale nga Forca Kufitare në Kanal” në prill.

Në të njëjtën ditë, sekretarja e brendshme njoftoi marrëveshjen për dërgimin e azilkërkuesve në Ruandë, gjë që ajo gjithashtu pretendoi se do të ishte një pengesë.
Ligjet e reja hynë në fuqi në qershor që kriminalizuan kalimet me anije të Kanalit duke e bërë hyrjen në ujërat britanike pa vizë një vepër të “hyrjes së paligjshme”, por ende nuk janë shpallur ndjekje penale.

E njëjta paketë ligjesh, e përfshirë në Aktin e Kombësisë dhe Kufijve, rriti dënimin për veprën e “lehtësimit” të hyrjes së paligjshme, e cila më parë përdorej në mënyrë të paligjshme për të ndjekur penalisht azilkërkuesit që drejtonin gomonet e tyre.
Një dokument qeveritar pretendonte se ligjet “do të pengonin hyrjen e paligjshme në MB, duke thyer modelin e biznesit të rrjeteve kriminale të trafikimit dhe duke shpëtuar jetë”.

Ato janë të ndara nga marrëveshja e Ruandës, e cila synon azilkërkuesit që konsiderohen “të papranueshëm” për t’u konsideruar sipas ligjeve të emigracionit të Mbretërisë së Bashkuar, sepse ata kanë udhëtuar nëpër vende të treta të sigurta.

Asnjë fluturim nuk është nisur ende dhe skema është ndërprerë deri në përfundimin e një shqyrtimi gjyqësor që vlerëson ligjshmërinë e propozimeve.

Britania ishte më parë pjesë e një marrëveshjeje në mbarë BE-në që lejonte azilkërkuesit të dërgoheshin në vende të tjera që konsideroheshin përgjegjëse për kërkesat e tyre, por mekanizmi humbi gjatë Brexit dhe nuk është zëvendësuar.
Sipas ligjit britanik, njerëzit duhet të jenë të pranishëm në MB për të kërkuar azil, por nuk ka vizë për të arritur në vend për këtë qëllim.

Ekspertët, organizatat bamirëse dhe komisionet parlamentare kanë kërkuar që qeveria të krijojë rrugë më të sigurta dhe ligjore që do të ofronin një alternativë për kalimet e Kanalit.
The Independent mason se Marina Mbretërore ka të ngjarë të transferojë përparësinë operacionale përsëri në Zyrën e Brendshme pas një rishikimi në janar.

Marina e shihte qëllimin e saj kryesor si sigurimin e kufirit dhe sigurimin që asnjë varkë të mos arrinte në tokë të pazbuluar, por zyrtarët e Home Office vazhdimisht pohuan se operacioni do të vepronte si “parandalues” kundër kalimeve të Kanalit.
Një zëdhënës i qeverisë tha: “Rritja e kalimeve të rrezikshme të Kanalit është e papranueshme. Ato jo vetëm që janë një abuzim i hapur i ligjeve tona të imigracionit, por rrezikojnë jetën e njerëzve vulnerabël, të cilët po shfrytëzohen nga bandat e pamëshirshme kriminale.

Foshnjat dhe fëmijët e vegjël të mbështjellë me batanije dhe të veshur me kapele leshi ishin midis atyre që u panë të nxirren në breg në Dover të hënën.

Kalimet erdhën pas tre ditësh kur nuk u bënë kalime për shkak të motit të keq, shkruan BBC. Të martën dihet se 80 persona të tjerë kishin kaluar kalimin.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts