Sunday, February 25, 2024
HomesocialeEkzistojnë prej të paktën 1 milion vitesh/ NASA shpërndan fotografitë e liqenit...

Ekzistojnë prej të paktën 1 milion vitesh/ NASA shpërndan fotografitë e liqenit të Ohrit dhe Prespës, kategorizohen si liqenet më të vjetër në Evropë

-

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës NASA ka shpërndarë një foto të liqenit të Ohrit dhe Liqenit të Prespës në profilin e saj në Facebook, të cilët thuhet se janë në mesin e liqeneve më të vjetër në Evropë.

“Liqeni i Ohrit dhe Liqeni i Prespës, dy nga liqenet më të vjetër në Evropë, ndodhen në një zonë malore përgjatë kufijve të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Greqisë.
Liqenet ekzistojnë për të paktën 1 milion vjet, ndoshta edhe më gjatë.
Imazhi Operacional Tokësor-2 (OLI-2) i Landsat 9 kapi këtë imazh me ngjyra natyrale të liqeneve më 19 gusht 2022. Ohri është më i madhi dhe më i thelli nga të dy, me një thellësi mesatare prej 155 metrash. Prespa ka një thellësi mesatare prej 14 metrash”, shkruan NASA.

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts