Wednesday, September 27, 2023
HomePolitikë“Rama, avokati i politikës filo ruse të Vuçiçit në Europë”/ Berisha: Ky...

“Rama, avokati i politikës filo ruse të Vuçiçit në Europë”/ Berisha: Ky revolucion do të shpëtojë Shqipërinë nga rrokullisja

-

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha është shprehur se kryeministri Edi Rama është avokati i vetëm  politikës filoruse të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç në Europë. Në një bashkëbisedim me shqiptarët në Itali, Berisha tha se revolucioni i PD do të shpëtojë vendin nga rrokullisja ku është futur.

Pjesë nga fjala e Berishës:

Meqë jam në këtë temë, dua të ju them këto gjëra. PD-ja është partia e parë politike në Europën ish-komuniste që kërkoi anëtarësimin në NATO.

PD-ja ishte ndër të para parti në qeveri që nënshkroi partneritetin me NATO-n. Hapi bazat e saj, detare e ajrore dhe territorin për instalimet e SHBA dhe NATO në Shqipëri.

Ajo anëtarësoi Shqipërinë në NATO.

Bashkë me qeverinë Italiane dhe azere ka luajtur një rol përcaktuar për bllokimin e korridorit të jugut për gazin rus dhe sjelljen e gazit nga Azerbajxhani, ç’ka përbën një kontribut historik në sigurinë energjetike të Europës.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,873FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts