Wednesday, May 29, 2024
HomeShendetesiUshqimet që duhet t’i shmangin gratë shtatzëna

Ushqimet që duhet t’i shmangin gratë shtatzëna

-

 

Të bëhesh nënë është gjëja më e lumtur në jetën e çdo gruaje. Sasia e gëzimit që sjell, nuk mund të krahasohet me asgjë. Por kjo është gjithashtu një periudhë mjaft e rëndësishme, veçanërisht nëse është tremujori juaj.

Çdo gjë që hahet me tepricë mund të jetë e dëmshme për shtatzëninë. Është gjithmonë e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj gjatë në këtë drejtim.

Është gjithashtu shumë e rëndësishme të jesh i lumtur gjatë shtatzënisë, sepse një nënë e lumtur prodhon një fëmijë të lumtur.

Ushqimet që duhet të shmangin gratë shtatzëna:

Kafeina

Gratë shtatzëna duhet të kufizojnë marrjen e kafeinës në 200 mg në ditë, që është rreth 2-3 filxhanë kafeje. Marrja e lartë e kafeinës gjatë shtatzënisë mund të kufizojë rritjen e fetusit dhe të shkaktojë peshë të ulët të lindjes.

Aloe Vera

Aloe Vera përmban antrakinone, të cilat mund të çojnë në një abort të mundshëm.

Lakra e papërpunuar

Mos hani lakër të papërpunuar. Bakteret futen në fara përpara se filizat të fillojnë të rriten.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts