Saturday, March 2, 2024
HomeKulturëNdërron jetë një nga balerinat e para shqiptare, Ganimet Vendresha

Ndërron jetë një nga balerinat e para shqiptare, Ganimet Vendresha

-

Ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare, Ganimet Vendresha (Simixhiu), një nga balerinat e para shqiptare,

Vendresha  lindi më 19 shtator 1934 në Tiranë Në vitin 1949, mbaroi shkollën artistike Jordan Misja në Tiranë, në klasën e pianos dhe më pas filloi të punonte në Ansamblin e Këngës dhe Valleve në Filarmoninë Shqiptare. Më 1 maj të vitit 1950, ajo bëri debutimin e saj si soliste, duke kërcyer në skenën e Filarmonisë, në një koncert të rastit. Në nëntor të vitit 1950, ajo filloi të studionte në Moskë, ku studioi në shkollën e vallëzimit klasik në Teatrin Bolshoi.

Së bashku me ekipin Bolshoi ajo luajti në turne në 9 Republika të ish-Bashkimit Sovjetik. Ajo mbrojti diplomën e saj në vitin 1956, duke vallëzuar rolin e Maria Potocka në baletin Bachczysaraju. Ajo e përgatiti rolin nën drejtimin e Galina Ulanova.

Ajo u kthye në Tiranë në gusht të vitit 1956 dhe u angazhua si soliste në Teatrin e Operës dhe Baletit. Deri në vitin 1981 ajo ishte solistja e parë e kësaj skene, vallëzoi në të gjitha premierat e përgatitura nga ekipi i Teatrit. Në vitin 1963 ajo u shfaq në rolin e Hajrijes në baletin e parë të përbërë në Shqipëri – “Halili dhe Hajria”. Ajo ka mbi 140 role në shfaqjet e baletit. Në vitin 1979, ajo u shfaq në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, në një sipërmarrje të përbashkët artistësh nga Shqipëria dhe Kosova.

Ajo ishte një nga themelueset e Shkollës Koreografike në Tiranë (shkolla e mesme artistike), e themeluar në vitin 1957, ajo ishte gjithashtu një nga pedagoget e para që punuan në këtë institucion. Për aktivitetin e saj artistik, ajo mori titullin Artiste e Merituar nga autoritetet e Shqipërisë.

Ganimet Vendresha u nda nga jeta mbrëmjen e djeshme. Homazhet do të kryhen më 30 shtator, nga ora 10:00 deri ne 12:00 në Teatrin e Operas dhe Baletit dhe varrimi ne oren 13:00 ne varrezat e Tufines.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts