Wednesday, February 28, 2024
HomePolitikëPërfaqësuesja e FMN në Shqipëri: Ndihmat financiare duhet t’i marrin ata që...

Përfaqësuesja e FMN në Shqipëri: Ndihmat financiare duhet t’i marrin ata që realisht kanë nevojë!

-

Shefja e misionit të FMN -së në Shqipëri, Yan Sun teksa foli për ndihmën që qeveria shqiptare duhet të japë për shtresat në nevojë deklaroi se ndihma duhet të merret nga ata që kanë realisht nevojë. Ajo u shpreh se FMN ka rekomanduar se kjo mbështetje duhet të jetë e targetuar.

“Duke pasur parasysh situatën aktuale ku borxhi është 70% dhe në situatën e krizës gjithashtu dhe në kushtet financiare që janë në shtrëngim e sipër është e vështirë rritja, që do të thotë se duke pasur parasysh që kemi kushtet e financimit, nuk mund të kemi një rritje të kësaj mbështetje në terma financiare.

Por ne kemi rekomanduar që kjo mbështetje të jetë me e targetuar, në mënyrë që ta marrin ata që realisht kanë nevojë. Pra jo gjithkush.
Edhe kur flasim për pjesën e personave në nevojë, të gjithë kanë nevojë për tu mbrojtur. Edhe kur vjen fjala të çmimi i energjisë janë në gjendje ta përballojnë atë.
Nga ana tjetër është e rëndësishme për të rritur së kësaj situatë për të shkuar drejt ruajtjes së energjisë por edhe ripërtërinit të energjisë.
Pra duke pasur parasysh që kemi rritje të inflacionit, edhe politika fiskale duhet të shkojë në këtë linjë. Duhet të rruhet ky linjëzim”, tha Yan Sun.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts