Saturday, December 2, 2023
HomePolitikëKomisioneri Varhelyi: Shqipëria ka bërë progres në vetting dhe në sistemin gjyqësor

Komisioneri Varhelyi: Shqipëria ka bërë progres në vetting dhe në sistemin gjyqësor

-

 

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, tha ditën e sotme në Bruksel se Shqipëra dhe Maqedonisë kanë bërë hapa të rëndësishëm për sa i përket integrimit në BE të këtyre dy vendeve sipas raportit të prezanuar. Është ndërmarrë mbledhja e parë mes këtyre vendeve dhe BE ndërsa shtoi se nuk ka kohë për të humbur për integrimin dhe procesi po ecën me hapat e duhura.

Ai shtoi se Shqipëria ka vijuar të bëjë progres të mirë duke pasur rezultate në reformat e kërkuara nga BE, sa i përket sistemit gjyqësor dhe procesit të vettingut. Ka treguar angazhim për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts