Tuesday, July 23, 2024
HomePolitikëHackerat iranianë publikojnë emrat dhe listën e agjentëve shqiptarë

Hackerat iranianë publikojnë emrat dhe listën e agjentëve shqiptarë

-

Sot në Gjermani do të nisin takimet në kuadër të “Procesit të Berlinit”.

Në këtë ngjarje, në kuadër të së cilës Kosova pret të nënshkruhen tri marrëveshje, do të marrë pjesë edhe kryeministri, Albin Kurti.

Në organizim nuk do të marrë pjesë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ngjarja nis në ora 09:15, ku kancelari gjerman, Olaf Scholz do të mbajë një fjalim para liderëve.

 

Në kuadër të këtij procesi, nga ekzekutivi kosovar kanë thënë se gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor janë pajtuar për nënshkrimin e ujdive për njohjen reciproke të letërnjoftimeve, të diplomave universitare dhe të kualifikimeve profesionale.

 

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka deklaruar për KosovaPress se pas hyrjes në fuqi të këtyre marrëveshjeve, fillon edhe konkretisht zbatimi i tregut të përbashkët rajonal, i cili do të bëjë heqjen graduale të kufizimeve dhe barrierave mes mbi 17 milionë banorëve të Ballkanit Perëndimor.

Dinamizmin e Procesit të Berlinit e mbështesin edhe opozita dhe shoqëria civile në Kosovë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts