Saturday, February 24, 2024
HomeShendetesiStresi, ankthi dhe depresioni – Nga se dallojnë mes tyre

Stresi, ankthi dhe depresioni – Nga se dallojnë mes tyre

-

 

Çfarë është stresi?

Stresi është tension emocional ose fizik. Ai është përgjigje ose reagim i trupit ndaj ndryshimeve, të cilat nëse vazhdojnë për një kohë të gjatë e dëmtojnë shëndetin.

Disa nga shenjat e stresit janë:

harresë
dhimbje koke
mungesë energjie ose fokusi
lodhje
probleme me gjumin
humbje ose shtim në peshë
Çfarë është ankthi?

Ankthi është përgjigje e trupit ndaj stresit, e cila shoqërohet me nivele të larta shqetësimi ose frike. Ai vjen si shkak i kombinimit të faktorëve gjenetikë, mjedisit dhe kimisë së trurit.

Disa nga shenjat e ankthit janë:

marrje mendësh
tharje e gojës
probleme me frymëmarrjen
shqetësim
frikë
mpirje
Çfarë është depresioni?

Depresioni është çrregullim i humorit, trishtimit ose zemërimit. Shkaqet e depresionit vijnë nga trashëgimia, trauma në fëmijëri dhe sëmundjet kronike.

Disa nga shenjat e depresionit janë:

humbje ose shtim në peshë
dhimbje trupi
atak paniku
izolim dhe mbyllje në vetvete
mendime vetvrasje
Disa këshilla për stresin, ankthin dhe depresionin:

bëni ushtrime
ushqehuni shëndetshëm
menaxhoni kohën
qetësohuni dhe flini mjaftueshëm
kërkoni ndihmën e familjes ose psikologut.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts