Sunday, February 25, 2024
HomePolitikëBeteja e numrave në PD, Berisha mbledh 28 firma për të çuar...

Beteja e numrave në PD, Berisha mbledh 28 firma për të çuar në Kushtetuese mandatin e Xhaçkës, Alibeaj vetëm 14 nënshkrime

-

Kuvendi nuk pranoi një kërkesë të opozitës për të çuar në Gjykatën Kushtetuese përfundimin e mandatit të deputetes së PS-së, Olta Xhaçka.

Kjo bëri që një ditë pas mbledhjes së Kuvendit, deputetët demokratë të ndarë t’i drejtohen vetë kushtetueses.

Fillimisht ishte Agron Shehaj që njoftoi dërgimin në gjykatë të kësaj çështje duke bërë publike kërkesën e pak më vonë zyra e shtypit të PD-së njoftoi se janë 28 deputetë që kanë firmosur.

Përveç grupit të deputetëve që e kanë mbështetur Berishën që në fillim, bie në sy edhe firma e Bledjon Nallbanit, Kreshnik Çollakut dhe Ervin Salianjit ku dy të parët janë rreshtuar pro Alibeajt, ndërsa i treti nuk i është bashkuar asnjërit prej grupeve.

 

 

Pak më vonë ishte grupi i Alibeajt që njoftoi përmes Gazmend Bardhit dërgimin në kushtetuese të çështjes.

Në letrën e bërë publike vetëm 14 deputetë e kanë firmosur këtë kërkesë.

Firmat e PD

Agron Shehaj,

Oerd Bylykbashi

Edmond Spaho

Elda Hoti

Xhelal Mziu

Belind Kelliçi

Albana Vokshi

Edi Paloka

Luciano Boçi

Sali Berisha

Luan Baçi

Lindita Metaliaj

Isuf Cela

Kasem Mahmutaj

Gerta Bardeli

Flamur Noka

Bledjon Nallbati

Ina Zhupa

Tritan Shehu

Ervin Salianji

Kreshnik Çollaku

Petrit Vasili

Erisa Xhixho

Dashamir Shehi

Monika Kryemadhi

Emilja Koliqi

Ramadan Lika

Grupi i Alibeajt

Gazment Bardhi
Merita Bakiu
Lefter Geshtenja
Zheni Gjergji
Ferdinand Xhaferraj
Arbi Agalliu
Orjola Pampuri
Jorida Tabaku
Saimir Korreshi
Flamur Hoxha
Emilja Koliqi
Ilda Dhori
Dashnor Sula
Seladin Jakupllari

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts