Monday, December 5, 2022
HomeAktualitetSituata ne qarkun e Shkodres gjate 24 oreve te fundit nga reshjet...

Situata ne qarkun e Shkodres gjate 24 oreve te fundit nga reshjet e shiut…

-

Ne territorine e bashkise Fushe-Arrez vazhdoje reshjet e shiut me intesitet te lart dhe era te fuqishme. Deri ne keti momente raportohet per demtim te infrastruktures rrugore auto rurale, ne te gjitha njesite dhe shkeputje te energjis elektrike. Po punohet per venjen dhe mbajtjen ne funksion te rrugeve auto qe lidhin bashkin me qendrat e Njesive Administrative. Per cdo informacion tjeter mbetemin ne kontakt.
 
Informacion paraprak duke pare situaten e reshjeve shume te dendura gjate nates ka sjelle prurje te pa llogariteshme te ujrave edhe si pasoje kane dale nga shtrati perroi i quajtur Gline dhe lumi Gjader te cilat kane demtuar rruge lagjesh edhe infrastukturen ne Qytetin e Vau Dejesit Njesine Vig-Mnele dhe Njesine Hajmel,Shllak.Nuk ka energji elektrike ne pothuajse te gjitha njesite administrative.Bashkia po merr masa per evakuimin ne banoreve ne rast se do kete perkeqesim te situates pasi reshjet po vazhdojne me intensitet te larte pa nderprerje
 
Si rezultat i reshjeve te shumta kemi dalje te perrenjve nga shtrati dhe permbytje te nje sip prej 400 ha ne Fushen e Muriqanit Njesia Administrative Ana e Malit.
Prezence uji ne L. Kasape NjA Guri i Zi per shkak te bllokimit nga inertet te Ures se Pistalles.
Prezence uji ne nje sip te vogel ne fshatin Shirq NjA Dajc.
Tejmbushje te kanaleve kulluese te para te dyta e te treta ne Velipoje Dajc e Berdice edhe pse ndermenza punon me kapacitet maximal.
Demtime te rrugeve dytesore pothuajse ne te gjitha njesite.
Bllokim nga inertet te rruges kryesore ne Zues, levizet me nje krah.
Nga Theth NjA Shale, dalje nga shtrati e perroit Nikgjonaj, prezence uji ne 3 banesa.
Mungese energjie elektrike thuajse ne te gjitha njesite.
 
Vazhdojne reshjet .e intensitet te larte ne territorin e bashkise M.Madhe.Si rezultat i renies ne sasira te medha perroi i thate ne fshatin Kamice ka dale nga shtrati
Ne Bajze ujerat kane depertuar ne 2 familje te Mark Qosja dhe Asllan Culaj ku mjetet e MNZSH kane punuar per thithjen e ujit me pompa

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,599FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts