Saturday, April 20, 2024
HomeAktualitetInformacion mbi situaten e përmbytjeve në territorin e Bashkia M.Madhe, Bashkia Vau...

Informacion mbi situaten e përmbytjeve në territorin e Bashkia M.Madhe, Bashkia Vau Dejes dhe në Bashkia Fushe-Arrez

-

Bashkia. M.Madhe:
Gjate nates ka qene situate e qete pa reshje shiu ne territorin e Bashkise M.Madhe. Perrenjte qe pershkruajne territorin e bashkisesk ai i Vrakes , Rrjollit, Thate Cemk e kane ule i intensitetin e prurjeve dhe jane ne kuota normale.
Vazhdon puna per rehabilitimin e argjinatures se perroit te Rrjollit ne fshatin Kçar i Poshtem me 4 mjete.dhe 20 forca.
Nga komisioni i MC te bashkise po evidentohen ne terren problematikat qe jane shkaktuar nga reshjet.e rena.
Ka probleme dhe mungesa te Energise elektrike ne disa njesi administrative te raportuara qe dje ne ora 18.00.

B.Vau.Dejes.
Gjate nates ka qene situate e qete pa reshje shiu ne territorin e Bashkise Vau-Dejes. Perrenjte qe pershkruajne territorin e bashkise e kane ule i intensitetin e prurjeve dhe jane ne kuota normale .Vazhdon puna per rehabilitimin e rrugeve, argjinaturve ne Njesine Administrative Vau Dejes, Bushat dhe Hajmel me 2 mjete.dhe 20 forca.Nga komisioni i MC te bashkise po evidentohen ne terren problematikat qe jane shkaktuar nga reshjet.e rena.

Ne B. Fushe-Arrez.
Ka rene intesiteti i reshjeve dhe situata paraqitet pak me e qete. Po punohet per reabilitimin dhe venjen ne funksion te rrugve rurale dhe kthimin ne funksionalitet te tyre.

Autoriteti Verior, informohemi se

Te gjithe akset e kontraktuara nga DRV ja te qarkullueshem. Vetem segmenti Dedaj- Boge ne km 5 dhe 13 si rrezultat i daljes se dy perrejve nga shtrati mbi trupin e rruges kalimi behet me rruget alternative. Ne segmentin Q.Laç-Koman si rezultat i reshjeve te shiut te dt 19 e 20 , kemi çedim te trupit te rruges dhe shembjen e nje muri mbajtes. Kalimi aty eshte nji kalimsh.

Procesi mësimor ka filluar normalisht në të gjithë IA e ZVAP Shkodër me perjashtim të 13 shkollave te NJA Pult,Shosh Shalë

1. Shkolla “Mehmet Shpendi”, Shalë
2. Shkolla “Theth”, Shalë
3. Shkolla “Gimaj”, Shalë
4. Shkolla “Dom Prek Ndrevashaj”, Shosh
5. Shkolla “Palaj”, Shosh
6. Shkolla “Nicaj”, Shosh
7. Shkolla “Kir”, Pult
8. Shkolla “Kasnec” , Pult
9. Shkolla “Pog” , Pult
10. Shkolla “Bruçaj”, Pult
11. Shkolla “Plan” , Pult
12. Shkolla “Maja e Thanës” , Pult
13. Shkolla “Xhan” , Pult

Gjate dites sotme për datën 22.11.2022 do angazhohen ne operacione ne Bashkine Shkoder, nga Rep.Ush.Vau Dejes:

78 forca, 15 mjete dhe 6 motovarka.

Ne Hoten , Bushat 7 Forca dhe 1 mjet.

Ne Berdice 25 Forca 5 mjete 2 motovarka.

Ne Kuç 19 Forca 3 mjete, 1 motovarke.

Ne Oblike 27 Forca 6 mjete 3 motovarka.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts