Sunday, February 5, 2023
HomePolitikëKryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, mesazh sensibilizues me rastin e Ditës Botërore...

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, mesazh sensibilizues me rastin e Ditës Botërore të Tokës

-

Prej 2015, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e shpalli 5 dhjetorin Ditën Botërore të Tokës.

Tokës i jemi mirënjohës si burimi kryesor i ushqimit: 95% e produkteve që konsumojmë vijnë prej saj.

Sot, por jo vetëm sot, është dita të reflektojmë për ndalimin e degradimit të tokës dhe të zbatojmë standartin e BE-së për ta mbajtur mbrojtjen e tokës në krye të agjendës politike e kombëtare.

Kuvendi po punon për përmirësimin e legjislacionit për mbrojtjen e tokës nga erozioni, kontaminimi, shkatërrimi i biodiversitetit, kundër pakësimit të fondit të sipërfaqeve bujqësore prej urbanizimit kaotik.

Të japim shembullin si politikanë e ligjvënës, sipërmarrës e investitorë, për t’i edukuar brezat të sillen si bij të tokës, jo si zotër të saj”, shkruan Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,696FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts