Friday, January 27, 2023
HomePolitikëKQZ gjobit PS-në, PD-në dhe 11 parti të tjera! LRI nuk përfshihet

KQZ gjobit PS-në, PD-në dhe 11 parti të tjera! LRI nuk përfshihet

-

KQZ ka vendosur gjoba ndaj partive politike që sipas komisionit fshehën financimet në zgjedhjet 2021.

KQZ ka gjobitur PS me 5. 5 milion lekë (55 mln lekë të vjetra) për shkelje ligjore mbi shpenzimet elektorale në zgjedhjet e 25 Prillit 2021.

Sipas Komisionit, PS ka tejkaluar kufirin maksimal të shpenzimeve për fushatën zgjedhore nga kandidatët dhe subjektet politike.

PD është gjobitur me 700 mijë lekë (7 mln lekë të vjetra) për shkelje ligjore mbi shpenzimet elektorale në zgjedhjet e 25 Prillit 2021. Edhe PD ka tejkaluar kufirin maksimal të shpenzimeve për fushatën zgjedhore

Vendimet janë pas auditimeve te ekspertëve ligjorë, por do të jetë KAS që do të japë vendimin përfundimtar.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka gjobitur:

PS 5. 5 mln lekë

PD 700 mijë lekë

PDK 100 mijë

Lzhk 100 mijë

Legaliteti 500 mijë

PR 500 mijë

Lzhk 500 mijë

Balli Komb. Demokrat 500 mijë

Nisma Thurje 600 mijë

Bindja Demokratike 600 mijë

Lëvizja Demokratike 600 mijë

Psd 600 mijë

Balli Kombëtar 600 mijë

LRI, është e vetmja parti me raport të rregullt sipas Komisionit dhe nuk është gjobitur.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,674FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts