Wednesday, February 1, 2023
HomePolitikëSituatë e tensionuar në Veri të Kosovës, ushtria serbe në gatishmëri pranë...

Situatë e tensionuar në Veri të Kosovës, ushtria serbe në gatishmëri pranë kufirit

-

Shefi i kontingjentit gjerman të KFOR-it, kolonel Egon Frank, paralajmëroi një përshkallëzim mes tensioneve të përtëritura në Kosovë.

“Aktualisht ekziston një rrezik i përhershëm që situata e sigurisë të përkeqësohet në kohën më të shkurtër të mundshme”, tha ai për botimin gjerman “Welt”.

Ndërkohë mbrëmë vonë ministri serb i Punëve të Brendshme, Bratislav Gashiç, ka vizituar vonë në mbrëmje Detashmentin e Xhandarmërisë në Kralevë, duke nxitur kështu dyshime për një lëvizje të mundshme drejt Kosovës.

Kraleva është qytet jo shumë larg pikës kufitare, Jarinjë, në pjesën veriore të Kosovës.

Sipas njoftimit të MPB-së serbe, Gashic “me këtë vizitë është bindur për gatishmërinë luftarake dhe gatishmërinë e pjesëtarëve të kësaj njësie”, transmeton Demokracia.com.

“Ministri vuri në dukje se të gjitha kapacitetet e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë vendosur në gjendje të lartë të gatishmërisë luftarake dhe se pjesëtarët e Xhandarmërisë janë të gatshëm të përmbushin çdo detyrë që u vihet nga udhëheqja e Republikës së Serbisë”, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë.

Po ashtu në këtë njoftim, thuhet se gjatë kësaj vizite, Gashic në një bashkëbisedim me pjesëtarët e këtij Detashmenti theksoi përkushtimin e tyre për mbrojtjen e Republikës së Serbisë dhe të gjithë qytetarëve të saj.

Nga ana tjetër shefi i kontingjentit gjerman sqaroi se në veri të Kosovës ekziston një nivel i lartë i zhgënjimit për situatën e përgjithshme.

Kjo e fundit, formon një bazë të vazhdueshme “për përshkallëzime të mundshme dhe potencial për dhunë”.

Sipas tij, situata e brishtë në veri është për shkak të “krimit të organizuar, strukturave paralele serbe dhe potencialit të pandryshuar për konflikt ndëretnik”.

Përveç kësaj, populli në veri të Kosovës përdoret “si instrument i ndikimit serb nga aktorë të ndryshëm”, shtoi Frank.

Koloneli gjerman garantoi se operacioni ushtarak ndërkombëtar i udhëhequr nga NATO, KFOR-i është “i detyrueshëm dhe i domosdoshëm për sigurimin e paqes dhe stabilizimin e situatës në terren”.

Ndryshe, në veri të Kosovës serbët kanë vendosur barrikada në së paku gjashtë lokacione në shenjë proteste ndaj arrestimit të ish-pjesëtarit të Policisë së Kosovës, Dejan Pantiç.

Tensionet janë rritur që nga 6 dhjetori, kur u dëmtuan zyrat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve në Mitrovicë të Veriut dhe Zubin Potok.

Që nga ajo kohë, në komunat me shumicë serbe, ka pasur të shtëna me armë zjarri, hedhje të granatave dhe shok bombave, ndërsa gjatë patrullimit, një zyrtar policor u plagos lehtë gjatë një sulmi në Zveçan më 8 dhjetor.

Normalisht, gjendja e sigurisë në tërë Kosovën, veçanërisht në veri, është përgjegjësi e forcave të sigurisë kosovare – pra policisë dhe policisë kufitare, shpjegon Frank.

EULEX, misioni i BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë, po mbështet forcat e sigurisë. Ai përfshin oficerë policie, gjyqtarë, roje burgje dhe doganierë. Një nga patrullat e tyre u sulmua me një granatë trullosëse në fundjavë, tha Eulex. Nuk ka pasur të lënduar apo dëme.

Koloneli gjerman thotë se forcat nga misioni i NATO-s, KFOR mund të vendosen vetëm në situata ekstreme, pra kur situata kërcënon të përshkallëzohet.

Përparësia e ushtarëve ndërkombëtarë është se ata janë të respektuar nga popullata, ndërsa në veçanti minoriteti serb reagon në mënyrë të dyshimtë dhe ndonjëherë edhe agresive ndaj policëve të Kosovës.

Për shkak se ato perceptohen si të paanshme, “trupat e KFOR-it njihen dhe respektohen nga publiku i gjerë”, nënvizon Frank.

Detyrat e ushtarëve ndërkombëtarë përfshijnë gjithashtu krijimin e një mjedisi të sigurt për të vazhduar negociatat politike midis Beogradit dhe Prishtinës, e cila mbështetet nga BE-ja, sipas Frank.

Kancelari Federal Olaf Scholz kishte deklaruar në qershor se zgjidhja e çështjes së Kosovës – pra njohja reciproke – ishte një parakusht për anëtarësimin në BE për të dyja vendet, shkruan Albanianpost

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,690FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts