Sunday, February 5, 2023
HomePolitikëKërcënon sërish Turqia: Do të ketë pasoja të rënda për Greqinë nëse...

Kërcënon sërish Turqia: Do të ketë pasoja të rënda për Greqinë nëse zgjeron ujërat e saj territoriale

-

Përfaqësuesi i presidentit turk Ibrahim Kalin ka kërcënuar sërish Greqinë. Ai është shprehur se në rast se do të ketë zgjerim të ujërave territoriale të Greqisë edhe në Kretë do të ketë pasoja të rënda.

Përfaqësuesi i presidencës turke po ashtu është shprehur: “Do të ketë pasoja të rënda për Greqinë. Ne presim dhe shpresojmë që ata të mos shkojnë në një rrugë të tillë. Nëse ata marrin hapa në këtë drejtim, ne nuk do t’i lëmë kurrë pa përgjigje”.

Kalin shtoi: “Nëse Greqia zgjeron “ujërat territoriale në Kretë, anijet tona do të largohen nga Mesdheu nga ujërat territoriale greke. Nuk do ta pranojmë. Është kundër ligjit ndërkombëtar ”, shtoi ai.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,696FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts