Saturday, March 25, 2023
HomeAktualitetTërmeti Turqi-Siri, shkon mbi 17 mijë numri i të vdekurve, Erdogan vijon...

Tërmeti Turqi-Siri, shkon mbi 17 mijë numri i të vdekurve, Erdogan vijon vizitat në zonat e prekura

-

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është tani të paktën 17,176, sipas autoriteteve.

Në Turqi, numri i të vdekurve është rritur në 14,014, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të enjten ndërsa vizitoi zonat e prekura në qytetin jugor të Gaziantepit.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri është të paktën 3,162, duke përfshirë 1,900 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim sipas grupit të mbrojtjes civile ‘Helmetat e Bardha’, dhe 1,262 vdekje në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, sipas medias shtetërore siriane.

Dhjetëra mijëra të tjerë janë raportuar të plagosur në të dy vendet, ndërsa punonjësit e shpëtimit luftojnë për të gjetur të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të rrëzuara mes të ftohtit dimëror.

 

 

Presidenti i Turqisë ka pranuar se ka pasur “mangësi” në reagimin e vendit të tij ndaj tërmetit shkatërrues.

Rexhep Tajip Erdogan po përballet me kritika në rritje nga familjet e mbetura të frustruara nga një reagim i ngadaltë nga ekipet e shpëtimit, pasi shpresa zvogëlohet se do të gjenden më shumë të mbijetuar.

Shumë turq janë ankuar për mungesën e pajisjeve, ekspertizës dhe mbështetjes për të ndihmuar ata që janë bllokuar – duke i lënë ata të pafuqishëm ndërsa dëgjojnë britma nga nën rrënoja.

Gjatë një vizite në provincën Hatay, ku më shumë se 3,300 njerëz kanë vdekur dhe lagje të tëra janë shkatërruar, Erdogan tha: “Nuk është e mundur të përgatitemi për një fatkeqësi të tillë. Ne nuk do të lëmë asnjë nga qytetarët tanë pakujdes”.

Çështje të ngjashme raportohen në Sirinë fqinje, me ambasadorin e vendit në OKB që pranon se qeveria ka një “mungesë aftësish dhe mungesë pajisjesh”.

Në të gjithë Turqinë dhe Sirinë, shumë nga ata në zonat më të goditura nga tërmeti me magnitudë 7.8 – dhe pasgoditjet pasuese – kanë frikë të kthehen në ndërtesa.

“Ne i mbijetuam tërmetit, por do të vdesim këtu për shkak të urisë dhe të ftohtit,” tha një burrë në qytetin turk Antakya.

Disa të mbijetuar janë ende duke u gjetur, me pamjet që tregojnë një vajzë të re me pizhame dhe një burrë të moshuar që mban një cigare të ndezur mes gishtave të tij duke u hequr nga mbeturinat.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts