Wednesday, July 17, 2024
HomePolitikëAsnjë nga 3 kandidatët nuk mori vota mjaftueshëm, dështon raundi i parë...

Asnjë nga 3 kandidatët nuk mori vota mjaftueshëm, dështon raundi i parë për kreun e Kushtetueses

-

 

Këtë mërkurë është zhvilluar mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese,  për zgjedhjen e Kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese.

Por në përfundim të këtij procesi asnjë nga kandidatet nuk mori shumicën ligjore prej të paktën 5 votash.

Në këtë mënyrë mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese ka vendosur të zhvillojë raundin e dytë të votimit në datën 17 shkurt 2023, ora 10:00.

Më konkretisht, rezultati i votimit ishte:

 

 

  1. Gjyqtarja Fiona Papajorgji – 3 vota
  2. Gjyqtarja Marjana Semini – 2 vota
  3. Gjyqtarja Holta Zaçaj – 4 vota.

Njoftim për shtyp

Sot, më 15 shkurt 2023, Mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, në zbatim të parashikimeve ligjore, zhvilloi seancën për zgjedhjen e Kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese.

Pas prezantimit të platformave dhe vizioneve të kandidateve, Fiona Papajorgji, Marjana Semini dhe Holta Zaçaj u vijua më tej me raundin e parë të votimit. Në përfundim të këtij procesi asnjë nga kandidatet nuk mori shumicën ligjore prej të paktën 5 votash.

Mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese ka vendosur të zhvillojë raundin e dytë të votimit në datën 17 shkurt 2023, ora 10:00.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts