Wednesday, July 17, 2024
HomeShendetesiMos i neglizhoni! Rastet kur shqetësimi është serioz dhe duhet t’i drejtoheni...

Mos i neglizhoni! Rastet kur shqetësimi është serioz dhe duhet t’i drejtoheni spitalit

-

 

Ka shumë njerëz që i frikësohen spitaleve dhe madje refuzojnë të shkojnë në këto ambiente edhe kur shëndeti i tyre është në rrezik. Por duhet të keni parasysh që ka disa situata ku është e nevojshme të kërkoni kujdes mjekësor. Në këtë artikull të “Koha Jonë”, ne do t’ju udhëzojmë, këshillojmë disa nga rastet kur duhet të shkoni në spital.

Dhimbje gjoksi: Nëse keni dhimbje të forta gjoksi që zgjat më shumë se disa minuta, është e rëndësishme të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor. Kjo mund të jetë një shenjë e një ataku në zemër, i cili është një gjendje kërcënuese për jetën që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Lëndimi i kokës: Nëse përjetoni një dëmtim të kokës që rezulton në humbje të vetëdijes, konvulsione, dhimbje koke të forta ose të vjella, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor. Këto simptoma mund të tregojnë një dëmtim serioz të kokës që kërkon trajtim urgjent.

Vështirësi në frymëmarrje: Nëse keni probleme me frymëmarrjen ose keni vështirësi në frymëmarrje, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor. Kjo mund të jetë një shenjë e një gjendjeje të rëndë të frymëmarrjes, si astma, pneumonia ose sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD).

Dhimbje të forta abdominale: Nëse përjetoni dhimbje të forta barku që shoqërohen me të vjella ose temperaturë, mund të jetë shenjë e një gjendjeje të rëndë mjekësore si apendiciti, sëmundja e fshikëzës së tëmthit ose pankreatiti.

Reaksioni alergjik: Nëse përjetoni një reaksion alergjik ndaj një medikamenti, ushqimi ose pickimi nga insektet, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor. Simptomat e një reaksioni alergjik mund të përfshijnë urtikarie, ënjtje, vështirësi në frymëmarrje dhe anafilaksi, e cila është një reaksion kërcënues për jetën që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Kocka të thyera: Nëse jeni aksidentuar dhe druheni se keni thyer ndonjë kockë, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor. Një kockë e thyer mund të shkaktojë dhimbje të forta, ënjtje dhe palëvizshmëri dhe kërkon trajtim mjekësor për të siguruar shërimin e duhur.

Goditja në tru: Nëse përjetoni dobësi ose mpirje të papritur në njërën anë të trupit, vështirësi në të folur ose probleme me shikimin, mund të jetë shenjë e një goditjeje në tru. Është e rëndësishme të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor pasi goditja në tru është një urgjencë mjekësore dhe kërkon trajtim urgjent.

Gjakderdhje: Nëse keni gjakderdhje të rëndë që nuk ndalet ose shoqërohet me marramendje ose dobësi, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor. Kjo mund të jetë një shenjë e një gjendjeje të rëndë mjekësore, si gjakderdhja e brendshme ose hemorragjia.

Temperatura e lartë: Nëse përjetoni një temperaturë të lartë që shoqërohet me simptoma të tjera si dhimbje koke, dhimbje trupi dhe lodhje, mund të jetë shenjë e një infeksioni serioz si pneumonia, meningjiti ose sepsis.

Kriza e shëndetit mendor: Nëse jeni duke përjetuar një krizë të shëndetit mendor si mendime vetëvrasëse, depresion të rëndë ose psikozë, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor. Kushtet e shëndetit mendor kërkojnë diagnozë dhe trajtim të duhur për të siguruar shërimin e duhur.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts