Wednesday, July 17, 2024
HomePolitikëMinistrja Xhaçka në OKB: Shqipëria mbështet rezolutën për paqe në Ukrainë

Ministrja Xhaçka në OKB: Shqipëria mbështet rezolutën për paqe në Ukrainë

-

 

Ministrja e Europës dhe e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka mbajtur fjalën e saj në sesionin urgjent të Asamblesë së Përgjithshme të OKB në 1-vjetorin e sulmit rus në Ukrainë.

Xhaçka është shprehur se agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës është dënuar me votë dërrmuese përmes një sërë rezolutash nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së.

Po ashtu ministrja Xhaçka ka deklaruar se Shqipëria mbështet plotësisht rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme për paqe në Ukrainë teksa ka shtuar se besojmë se kjo asamble do të votojë në mbështetje të kësaj rezolute.

Ajo është shprehur në emër të Shqipërisë për kundërshtimin e amendamenteve armiqësore të paraqitura nga Bjellorusia.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts