Wednesday, July 17, 2024
HomeAktualitetSaga e aksidenteve me turistët edhe shqiptarë, rrugët kroate shkaktare të tragjedive...

Saga e aksidenteve me turistët edhe shqiptarë, rrugët kroate shkaktare të tragjedive të mëdha

-

Një autobus me targa shqiptare është aksidentuar mbrëmë në Kroaci, duke shkaktuar vdekjen e një personi dhe plagosur të paktën 8 të tjerë.

Saga e aksidenteve e ka zanafillën në më shumë se 6 dekada më parë ku më 14 gusht 1957, rreth tridhjetë kilometra larg Zagrebit, afër fshatit Jezheva, në autostradën Zagreb-Beograd, kur tetë persona vdiqën dhe 20 u plagosën, pesë prej tyre rëndë, në një përplasje mes një autobusi dhe një kamioni.

Dhjetë vjet më vonë, në ditën e fundit të shtatorit, një autobus u përplas me një kamion me vinç pranë Popovacit, duke vrarë 14 studentë britanikë dhe duke plagosur 13 të tjerë. Ata ishin në një udhëtim studimor në atë që ishte Jugosllavia e atëhershme.

Kujtojmë gjithashtu aksidentin e rëndë të autobusit që ndodhi në qershor 1978 në autostradën e Adriatikut, kur një autobus holandez ra në një luginë dhe lista Zadarski na kujton numrin tragjik shtatë të vdekur dhe 18 të plagosur.

Tre vjet më vonë, edhe jugu i Kroacisë përjetoi një aksident të rëndë. Gjegjësisht, më 15 tetor 1981, në autostradën afër Stonit, një autobus autotransport i Zadarit u përplas drejtpërdrejt me një furgon gjerman, duke vrarë tetë persona dhe duke plagosur 20 të tjerë.

Një nga aksidentet më tragjike të autobusit në Kroaci ndodhi më 29 shtator 1983 rreth orës 6:40 të mëngjesit kur treni Ogulin-Gračac u përplas me një autobus që transportonte nxënës të shkollave të mesme dhe punëtorë pranë Bilaj afër Gospiqit, duke vrarë 26 persona (21 prej tyre në në vend, dhe të tjerët më vonë), dhe 23 u plagosën. Dy vite më parë, në vendin e aksidentit u zbulua një monument për viktimat e autobusit horror.

Gjashtë vjet më vonë, më 22 shtator, në orën 08:36 në fshatin Pojatno, një autobus i Zagorjetransit që transportonte studentë në një ekskursion u godit nga një tren. Në vitin 1981, numrat e zinj u theksuan nga vdekja e 14 fëmijëve dhe 14 prej tyre dhe tre mësues u plagosën rëndë.

Para aksidentit, autobusi ka qenë duke lëvizur përgjatë rrugës paralele përmes Pojatno nga drejtimi i Zapreshiqit në drejtim të autostradës Zagorje, shkruan Index. Dukshmëria në vendkalimin hekurudhor ishte vetëm 25 deri në 30 metra për shkak të mjegullës së dendur, ndërsa në kushte normale atje ishte 400 metra. Kalimi u shënua vetëm nga kryqi i Shën Andreas. Rampa u vendos vetëm pas aksidentit.

Ditën e parë të shtatorit 1992, një kamion dhe një autobus periferik u përplasën në autostradën afër Rijekës dhe ky aksident, me pesë të vdekur dhe 26 të plagosur, konsiderohet gjithashtu si një nga më të rëndat në historinë e fundit kroate.

Në shkurt 2007, në orën 4:30 të mëngjesit në ciklin Opuzena, një autobus në rrugën Zagreb-Dubrovnik ra në një luginë, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur 13 të tjerë. Shikueshmëria e dobët, era e fortë jugore dhe shiu ishin faktorët që ndikuan në aksidentin e trafikut

Shoferi i një autobusi serb është vrarë më 30 nëntor 2007 rreth orës dy të mëngjesit në autostradën afër Slavonski Brodit, gjegjësisht derisa po ndihmonte kolegun e tij, shoferin e autobusit malazez që ishte prishur. është goditur nga një autobus bullgar, shkruan 24sata.

Në mesin e korrikut 2008, një autobus i kompanisë së transportit Lasta në rrugën Split-Beograd doli nga autostrada pranë Stari Petrovi Selo, goditi një gardh dhe mori flakë. Tre pasagjerë humbën jetën dhe tetë persona u plagosën.

Shtatori i të njëjtit vitishte përsëri tragjik, rreth 14 turistë sllovakë u vranë dhe 30 të tjerë u plagosën pak a shumë rëndë në një aksident të tmerrshëm autobusi në autostradën A1 pranë kryqëzimit Jadova dhe Zir më 8 shtator 2008. Shoferi e ka zënë gjumi gjatë vozitjes dhe autobusi është përplasur me shpejtësi të plotë në mbështetësen prej betoni të mbikalimit.

Në veç pak ditë në fillim të qershorit, një vit më vonë, ndodhën dy aksidente me autobus ku humbën jetën studentë. Më 3 qershor 2010, në autostradën afër kryqëzimit të Karllovacit, shoferi i autobusit që bartte nxënës nga Gorica e Madhe, rrugës për në Biograd, u sëmur, shkruan Veçernji list. Autobusi ka depërtuar parmakun, ka kaluar në korsinë e kundërt të autostradës dhe ka përfunduar në kanal dhe kanë mbetur të plagosur 34 persona, kryesisht studentë.

Pesë ditë më vonë, një autobus i mbushur me studentë nga Zapreshiqi po kthehej nga një udhëtim në Liqenet e Plitvicës dhe u përmbys në rrugën afër Veljunit, kemi shkruar në Dnevnik.hr . 37 persona kanë pësuar lëndime të lehta dhe të rënda, ndërsa shkak i aksidentit është bërë shpejtësia e shoferit të autobusit.

Tetë turistë çekë, mes tyre një vajzë, humbën jetën në një aksident autobusi që ndodhi rreth orës katër të mëngjesit pranë tunelit të Krpanit në autostradën Zagreb-Split më 23 qershor 2012 dhe 44 persona u plagosën rëndë dhe lehtë. Autobusi, i cili po çonte turistët nga Brno në Baška Voda, doli nga rruga dhe goditi një gardh dhe një shtyllë dhe u përmbys. Është konstatuar faji i drejtuesit të mjetit i cili gjithashtu ka humbur jetën në aksident.

30 persona kanë mbetur të plagosurnë një përplasje mes një autobusi dhe një kamioni rreth orës 10:45 në rrugën e vjetër Rijekë-Zagreb më 26 shkurt 2018 . Një autobus me targa të Rijekës, i drejtuar nga një shtetas kroat 36 vjeç, ka qenë duke lëvizur nga drejtimi i Rijekës në drejtim të Delnicës dhe ka kaluar pjesërisht në korsinë e destinuar për qarkullim nga ana e kundërt dhe ka përplasur një kamion.

Në fillim të gjysmës së dytë të korrikut të vitit të kaluar, në orët e hershme të mëngjesit në Tushiloviq, në rrugën shtetërore 1 (D-1), një autobus që udhëtonte nga Berlini për në BeH u përmbys. Gjashtë persona u plagosën.

Në aksidentin e një autobusi me targa shqiptare që u përmbys në autostradën A1 në afërsi të vendpushimit të Jasenicës në zonën e Zarës rreth orës 11 të mëngjesit të datës 28 tetor 2020, mbetën të plagosur 23 persona, dy në gjendje të rëndë. Për shkak të pavëmendjes, drejtuesi i mjetit ka devijuar nga korsia e djathtë, ka dalë nga rruga dhe ka përplasur një gur të prerë në pjesën e përparme të djathtë dhe në anën e autobusit.

Ky vit u shënua tashmë nga aksidenti i ndodhur më 11 janar 2021, kur një autobus i drejtuar nga një shofer 36-vjeçar u përmbys në autostradën A1 pranë daljes Jastrebarsko në drejtim të Zagrebit rreth orës 02:22 të mëngjesit. Ai e futi autobusin në korsinë e ndalimit të emergjencës, ku u përplas me një tabelë dhe ra nga rruga dhe u rrotullua në anën e djathtë. Në këtë aksident trafiku kanë mbetur të lënduar tetë persona, katër prej tyre në gjendje të rëndë.

Mirëpo, viti i kaluar u shënua edhe nga aksidenti i tmerrshëm i një autobusi të Kosovës në autostradën afër Slavonski Brod më 25 korrik 2021, ku 10 persona humbën jetën dhe 15 u plagosën rëndë. Dhe kjo verë, ndër të tjera, për fat të keq do të mbahet mend si ajo në të cilën u zhvillua

Më 6 gusht 2022, një autobus polak u largua nga autostrada A4 pranë Breznički Hum në drejtim të Zagrebit. Në aksidentin e tmerrshëm humbën jetën 12 persona dhe u plagosën 32, të gjithë shtetas polakë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts