Saturday, April 1, 2023
HomePolitikëDeklarata e fortë e shefit të OKB: Vendet e pasura përdorin taktika...

Deklarata e fortë e shefit të OKB: Vendet e pasura përdorin taktika “grabitqare” ndaj popujve të varfër

-

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka dënuar vendet e pasura të botës dhe gjigantët e energjisë për ‘mbytjen’ e kombeve të varfra me norma interesi “grabitqare” dhe çmime gjymtuese të karburantit.

Ai tha se vendet e pasura duhet të japin 500 miliardë dollarë në vit për të ndihmuar vendet e tjera “të bllokuara nga tregjet e kapitalit nga normat grabitqare të interesit”, ndërsa kompanitë e energjisë bëjnë fitime rekord.

Fjalimin Guterres e bëri në një samit me më shumë se 40 shtete, ndër më të varfrat në planet.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,755FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts