Thursday, February 29, 2024
HomePolitikëRama në Berlin, Olaf Scholz: Samiti i radhës në Tiranë më 16...

Rama në Berlin, Olaf Scholz: Samiti i radhës në Tiranë më 16 tetor

-

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Berlin.

Në një konferencë të përbëshkët me Ramën, Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Samiti i radhës do të mbahet në Tiranë më 16 tetor.

Më 16 tetor samiti do të zhvillohet në Tiranë. Për herë të parë do të zhvillohet në kryeqytetin e një vendi të Ballkanit Perëndimor. Pjesëmarrësit nënshkruan tre marrëveshje të rëndësishme. Shqipëria në janar ishte i vendi që i ratifikoi të treja marrëveshjet, është një model i mirë për rajonin, garantohen tre liritë bazë, e personave mallrave e kapitalit dhe shërbimeve. Për qeverinë gjermane këto kanë rëndësi strategjike. Shpresojmë që t’i presim si anëtarë në BE. Përparimet e Shqipërisë janë një sinjal i mirë“, tha Scholz.

Kjo është hera e parë në historinë 10-vjeçare të procesit të Berlinit.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts