Thursday, March 23, 2023
HomeAktualitetShqipëria kryeson në Ballkan, ka plot 14 festa zyrtare

Shqipëria kryeson në Ballkan, ka plot 14 festa zyrtare

-

Shqipëria është një ndër shtetet që ka më shumë festa zyrtare, plot 14 ditë. Një prej këtyre festave zyrtare është edhe Dita e Verës, e cila është shpallur e tillë në vitin 2004. Shumica e tyre, 6 ditë janë festa që lidhen me besimet fetare dhe datat e tyre ndryshojnë nga viti në vit, me përjashtim të ditës së Novruzit e cila është më 22 Mars, dy janë ditë historike, Pavarësia dhe Çlirimi i vendit, më 28 dhe 29 nëntor.

Ndërsa 8 Dhjetori, dita ndërkombëtare e rinisë prej vitit 2009 është shpallur si festë zyrtare në ndërtim të studentëve të Dhjetorit. Pjesë e festive zyrtare është dhe 5 Shtatori, dita e shenjtërimit të Nënë Terezës. Bashkia e Lezhës këtë vit i ka kërkuar zyrtarisht qeverisë të të shpalli festë zyrtare edhe 2 Marsin, në kujtim të Kuvendit të Mbledhjes së Principatave nga Skënderbeu më 1444.

Shqipëria renditet në listën e vendeve europiane me më shumë festa zyrtare, më konkretisht, rekordin e festave zyrtare e mbajnë Islanda me 16, dhe Lituania e Letonia me nga 15 ditë secila dhe Shqipëria me 14 ditë. Shteti me më pak festa zyrtare në Europë është Greqia e cila ka vetëm 6 ditë në vit.

Në Ballkan pas Shqipërisë e cila ka më shumë festa zyrtare, renditet Kosova dhe Serbia kanë nga 11 ditë festa zyrtare, Maqedonia e Veriut 12, Bosnjë Hercegovina 10 dhe Mali i Zi 8.

Kalendari i festave zyrtare:

Festat e Vitit të Ri 1 Janar
Festat e Vitit të Ri 2 Janar
Dita e Verës 14 Mars
Dita e Nevruzit 22 Mars
E diela e Pashkëve Katolike Prill
E diela e Pashkëve Katolike Prill
Dita e Bajramit të Madh
Dita Ndërkombëtare e Punonjësve 1 Maj
Dita e Kurban Bajramit
Dita e Shenjtërimit të Shenjt Terezës 5 Shtator
Dita Flamurit dhe e Pavarësisë 28 Nëntor
Dita e Çlirimit 29 Nëntor
Dita Kombëtare e Rinisë 8 Dhjetor
Krishtlindje 25 Dhjetor

Numri i festave zyrtare në shtetet:

Islanda 16 ditë
Lituania 15 ditë
Letonia 15 ditë
Shqipëri 14 ditë
Greqia 6 ditë

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,746FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts