Thursday, February 29, 2024
HomePolitikëShqipëria sot në heshtje zgjedhore, nesër zgjidhen kryetarët e rinj në 61...

Shqipëria sot në heshtje zgjedhore, nesër zgjidhen kryetarët e rinj në 61 bashki të vendit

-

 

Shqipëria është sot në heshtje zgjedhore. Mbrëmjen e djeshme u mbyll fushata e partive politike që garojnë më 14 maj në 61 bashki të vendit.

Ditën e diel në orën 7:00, votuesit do t’i drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur 61 kryetarët e rinj të bashkive, si edhe përfaqësuesit në Këshilla Bashkiakë.

Në këto zgjedhje vendore 3.650.550 shtetas shqiptarë kanë të drejtën e votës, ndërsa 122.545 zgjedhës votojnë për herë të parë.

Në 61 bashki të vendit do të jenë të hapura 5.211 qendra votimi nga ora 07:00-20:00.

 

Në Kamëz, Vorë dhe Elbasan do të votohet në mënyrë elektronike dhe rezultati në këto bashki pritet të dalë pak minuta pas përmbylljes së procesit zgjedhor, ndërsa thuajse në të gjitha qendrat e votimit do të bëhet identifikimi elektronik i votuesve.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts