Monday, December 11, 2023
HomePolitikëI Ngarkuari me Punë i Ambasadës së SHBA-së takim me ministrin Hasani,...

I Ngarkuari me Punë i Ambasadës së SHBA-së takim me ministrin Hasani, ja për çfarë u diskutua…

-

 

David Wisner, i Ngarkuari me Punë i Ambasadës së SHBA-së, ka zhvilluar një takim zyrtar me ministrin e Jashtëm, Igli Hasani.

Ata diskutuan situatën e fundit në veri të Kosovës dhe u pajtuan se sulmi i 24 shtatorit ishte një akt i papranueshëm. Në këtë kontekst, ata theksuan nevojën që personat e përfshirë në sulm të dalin para drejtësisë, duke u angazhuar për sundimin e ligjit dhe paqen në rajon.

Wisner gjithashtu vlerësoi Shqipërinë për rolin e saj humanitar në pritjen e të evakuuarve afganë, në kohën kur ata po kërkonin strehim në pritje të rivendosjes.

Përveç kësaj, u theksua mbështetja e Shqipërisë ndaj Ukrainës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, si dhe kandidatura e Shqipërisë për të zënë një vend në Komisionin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, një pozicion që do të rritë ndikimin dhe angazhimin e vendit në arenën ndërkombëtare.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts