Monday, December 11, 2023
HomePolitikë“Ka shqiptarë në Rripin e Gazës”, Ministria e Jashtme nis punën për...

“Ka shqiptarë në Rripin e Gazës”, Ministria e Jashtme nis punën për evakuimin e tyre

-

 

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka nisur punën për të bërë evakuimin e disa shqiptarëve, që sipas saj ndodhen në Rripin e Gazës dhe janë në vështirësi si pasojë e luftës që ka shpërthyer mes Hamasit dhe Izrealit.

Me një reagim publik, MEPJ-ja thotë se po bëhen të gjitha përpjekjet për të evakuuar shqiptarët nga zona e rrezikut.

Deklarata e MEPJ-së: 

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, përmes Ambasadave të Republikës së Shqipërisë në Izrael dhe Egjipt vijon përpjekjet për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve në vështirësi, për shkak të luftës në Izrael dhe Rripin e Gazës.

Pas disa intervistave në media, MEPJ përmes ambasadës në Egjipt është vënë në kontat me disa qytetarë (shtetas shqiptarë) të cilët kërkojnë të largohen nga Rripi i Gazës.

Prej 48 orësh MEPJ është në kontakt orë pas ore me këta shtetas, të cilët vetëm dy ditë më parë kanë deklaruar zyrtarisht se jetojnë në Rripin e Gazës. Më herët, MEPJ nuk ka patur asnjë deklarim të shtetasve shqiptarë, pranë autoriteteve të saj në Egjipt apo Izrael, që jetojnë në Rripin e Gazës.

Prej kontaktit të parë me këta shtetas, MEPJ është në komunikim në vazhdueshëm me përfaqësitë e saj në Egjipt dhe Izrael dhe organizatat ndërkombëtare për lehtësimin e daljes së shtetasve nga Rripi i Gazës.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts