Monday, December 11, 2023
HomePolitikëPresidenti Macron viziton Tiranën, zbardhet axhenda e plotë e takimit në Presidencë

Presidenti Macron viziton Tiranën, zbardhet axhenda e plotë e takimit në Presidencë

-

 

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë. Presidenca konfirmoi takimin mes Presidentit Macron dhe Presidentit Bajram Begaj paraditen e nesërme.

Vizita e Macron në Tiranë përbën vizitën e parë të një presidenti francez në Shqipëri.

Zyra e shtypit e Presidentit Bajram Begaj dha detaje të axhendës së pritjes së Macron.

Macron pritet të mbërrijë në institucionin e Kreut të Shtetit në ora 08:25’ të mëngjesit të së martës, ku do të interpretohen dhe himnet e Shqipërisë dhe Francës. Më tej, do të realizohet parakalimi përpara truprojës së nderit.

Më pas pritet prezantimi i delegacioneve, shënimet tek libri i kujtimeve dhe në fund do të realizohet dhe fotoja zyrtare. Më pas, axhenda vijon me takimin kokë më kokë mes dy presidentëve.

Axhenda e plotë në Presidencë:

8:25 -Mbërritja e Presidentit të Republikës Franceze në Institucionin e Presidentit të Republikës. Presidenti i Republikës franceze do të pritet nga Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj.

-Interpretohet  himni kombëtar francez;

-Interpretohet himni kombëtar shqiptar;

-Kryhet kalimi para truprojës së nderit;

-Dy krerët e shteteve prezantojnë ekipet e tyre respektive.

Presidenti i Republikës së Francës ftohet të nënshkruajë në librin e të ftuarve.

Në hollin ”Nënë Tereza” do të bëhet fotoja zyrtare.

08:35 – 09:05 – Takim kokë më kokë mes dy presidentëve.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts