Monday, December 11, 2023
HomeAktualitetVizita e parë në Shqipëri, Macron pritet në ceremoni zyrtare nga Bajram...

Vizita e parë në Shqipëri, Macron pritet në ceremoni zyrtare nga Bajram Begaj

-

Presidenti francez Emanuel Macron ka shkuar në Presidencë, ku është pritur ne ceremoni zyrtare nga kreu i shtetit, Bajram Begaj.

Pas ceremonisë në ambientet e jashtme të institucionit shtetëror, Macron ka nënshkruar në librin e të ftuarve brenda Presidencës dhe më pas kanë nisur takimin ‘kokë më kokë’ me Begajn.

Macron, e nisi vizitën e tij të parë zyrtare në Shqipëri, me dorëzimin e dekoratës më të lartë të Republikës së Francës për shkrimtarin e shquar shqiptar, Ismail Kadare. Thuajse 1 orë pas mbërritjes së tij në vend, është pritur me ceremoni në Pallatin e Brigadave, ku i dorëzoi shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, dekoratën më të lartë të Republikës së Francës “Oficeri i Madh i Legjionit të Nderit”.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts