Monday, December 11, 2023
HomePolitikë“Vrasja e civilëve, akt barbar”, KMSH: Janë jashtë çdo norme që parashikon...

“Vrasja e civilëve, akt barbar”, KMSH: Janë jashtë çdo norme që parashikon lufta

-

 

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka reaguar lidhur me luftën e përgjakshme mes Hamasit dhe Izraelit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ky komunitet thotë se po e ndjek me shqetësim dhe i ka konsideruar sulmet ndaj civilëve të papranueshme nga cilado palë që vijnë.

Sipas Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, derdhja e gjakut të njerëzve të pafajshëm është një akt barbar dhe jashtë çdo norme e parimi që parashikon lufta.

“Komuniteti Mysliman i Shqipërisë po ndjek me shqetësim luftën mes Hamasit dhe Izraelit që ka filluar prej ditësh. Sulmet ndaj civilëve të pafajshëm janë të papranueshme nga cilado palë që të vijnë, ashtu sikurse është e papranueshme kundërpërgjigjja jo-proporcionale. Derdhja e gjakut të njerëzve të pafajshëm është një akt barbar dhe jashtë çdo norme e parimi që parashikon lufta. Politikat agresive të të dyja palëve dëmtojnë rëndë perspektivën e paqes mes dy popujve, atij palestinez dhe izraelit.

Ne shpresojmë që fuqitë e mëdha, të cilat kanë detyrën dhe përgjegjësinë të menaxhojnë ekuilibrat ndërkombëtarë, të ndërhyjnë sa më parë dhe të t’i japin fund kësaj lufte. Paqja është një nga begatitë më të mëdha që Zoti i ka dhënë njeriut dhe kërkon prej tij që ta ruajë atë, duke thënë: “O ju që keni besuar, hyni në paqe të gjithë së bashku…” (Bekare/208) Edhe Profeti ynë (a.s) në çdo rast këshillon paqen si të vetmen formë të pranueshme jetese për njeriun.

Lutemi që paqja të arrihet sa më parë dhe të dy popujt të gjejnë qetësinë e nevojshme!Zoti i mëshiroftë shpirtrat e atyre që  kanë humbur jetën, u dhëntë shërim të plagosurve dhe forcë atyre që po përballen çdo ditë me pasojat e kësaj lufte! Të dy popujt meritojnë të jetojnë në dy shtete dhe në paqe mes tyre. Sjellim në vëmendjen e besimtarëve që të shtojnë lutjet për paqe e siguri anë e kënd botës.” 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts