Sunday, December 10, 2023
HomePolitikëPritje mbresëlënëse në Pallagorio, Presidenti Begaj: Lidhjet mes Shqipërisë dhe arbëreshëve janë...

Pritje mbresëlënëse në Pallagorio, Presidenti Begaj: Lidhjet mes Shqipërisë dhe arbëreshëve janë më të forta se kurrë

-

 

Presidenti Bajram Begaj, me ftesë të autoriteteve kalabreze dhe Institutit Rajonal të komunitetit Arbëresh të Kalabrisë, po zhvillon një vizitë zyrtare në komunat e banuara nga arbëreshët në rajonin e Kalabrisë. Teksa ka postuar foto nga takimet, kreu i shtetit shkruan se lidhjet mes Shqipërisë dhe arbëreshëve sot, janë më të forta se kurrë.

Postimi i plotë

Pritja mbresëlënëse në Pallagorio, është tregues se lidhjet mes Shqipërisë dhe arbëreshëve sot, janë më të forta se kurrë!

Këmbanat e Kishës së Pallagorios që “flasin arbërisht” e që janë të drejtuara nga Shqipëria, përcjellin në mënyrë simbolike, historinë e arbëreshëve.

Më e madhja, me gdhendjet e saj, na kujton ata që emigruan në kërkim të fatit të tyre të ri, ndërsa më e vogla, na kujton gjuhën arbëreshe dhe origjinën e largët të arbëreshëve, paraardhësit e të cilëve mbërritën në malet e Kalabrisë nga ana tjetër e detit Jon.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts