Saturday, June 15, 2019

Mjedisi dhe shoqeria civile

Ne kuader te projektit “Shoqeri pjesemarrese ne vendimmarrje”  eshte zhvilluar nje trajnim me teme “Procedurat e Vleresimit te ndikimit ne mjedis dhe Vleresimit strategjik...

“Mark Lula” nuk njeh investime

Mungesa e infrastruktures ne shume lagje te qytetit te Shkodres vijon te jete nje problem shqetesues, per qytetaret por akoma jo per Bashkine. E...

Vaksinimi i femijeve, domosdoshmeri

Dyshimet se vaksina kunder fruthit shkakton autizmin, nuk kane asnje baze. Infernierja e qendres shendetesore nr.2 ne qytetin e Shkodres, Aida Paçrami, thote se...

Lezha i kthehet projektit te riciklimit

Në Lezhë po tentohet serish që të vihet në jetë projekti për diferencimin e mbetjeve urbane. Pavaresisht se nje projekt i tille qe nisi...

Kontrolle per mjedisin ne zonat turistike.

Ne Velipoje dhe ne zonat e tjera turistike te Shkodres, se shpejti do te fillojne kontrollet per ndotjet e mjedisit, nga Inspektoriati Shteteror i...

Termeti në Kurbnesh, dëmë të shtëpi

Tërmeti 5.1 ball i rënë pasditën e të shtunës ka krijuar panik tek banorët e Mirëditës dhe të Matit. Epiqendra e tij ishte në...

E diela e Larit, nis java e madhe

Në jetën e njeriut gëzimi dhe dhimbja janë përvoja të pandashme. E nisi fjalën e tij Ipeshkvi i Shkodrës imzot Angelo Massafra në kremtimin...

Shiroka e preferuara e Shkodraneve

Ndonese gjate gjithe vitit pika turistike e Shirokes mbetet nder vendet me te pelqyera per qytetaret Shkodrane, me rritjen e temperaturave dhe ardhjen e...

Malaj: Matura larg zgjedhjeve

Në një takim me drejtuesit e shkollave të mesme të Shkodres, numri dy i ministrisë së arsimit Nora Malaj ka ndarë porositë e fundit...

Plani vendor i Vau – Dejesit

Në kuadër të Hartimi të Planit të Përgjithshëm Vendor, Bashkia Vau-Dejës në ambientet e sallës së këshillit të njësisë administrative Bushat, zhvilloi një dëgjesë...

Artikujt e fundit