Saturday, February 23, 2019

Bordet në universitete pa kandidatë, Ministria shtyn sërish afatin

Mungesa e kandidaturave për anëtar të Bordit të Administrimit, përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, ka detyruar këtë të fundit që të shtyjë afatin për...

Oret e humbura nga protesta e studenteve, Bekteshi: Do te zevendesohen...

Per incidentin e krijuar diten e marte ne fakultetin juridik te universitetit “Luigj Gurakuqi” Shkoder qe ka patur per protagonist nje pjestar te forcave...

Nesër mblidhet Asambleja e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, ja çfarë...

Protesta studentore vazhdon në fakultete. Janë Fakulteti i Shkencave Sociale dhe Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë dy fakultetet më aktive në bojkot. Pedagogët e Fakultetit...

Studentët: Të shfuqizohet e Ligji i Arsimit të Lartë

Studentët e fakultetit Juridik vazhdojnë të qëndrojnë të ngujuar për më se dy javë. Sot ata kanë shkuar në zyrën e rektorit të UT-së, Mynyr...

Të metat e arsimit shqiptar, ekspertët analizojnë shifrat e BB

Në Shqipëri fëmijët deri në moshën 18 vjeçare ndjekin 13 vite të shkollimit, duke nisur ai parafillor, i detyrueshëm dhe i mësëm. Por sipas...

Plotësohen 3 nga tetë kërkesat e studentëve, për 5 pika jepet...

Pakti për universitetin i jep zgjidhje vetëm 3 nga tetë kërkesat e protestuesve, ku përfshihet transparenca, performance dhe karta e studentit. Për pesë të...

Mësuesja Liljana Luani renditet ndër 50 arsimtarët më të mirë të...

“Global Teacher Prize” ka publikuar 50 arsimtarët finalistë për çmimin e më të mirit në botë për vitin 2019. Për herë të parë në historinë, në...

VIDEO/ Studentët nga e gjithë Shqipëria marshojnë drejt Tiranës

Mijëra studentë vërshojnë drejt Tiranë në protestë kundër tarifave të vendosura nga qeveria e drejtuar nga Edi Rama. Nga Universiteti Bujqësor, nga Durrësi, e nga...

Protesta për tarifat, fillojnë dorëheqjet nga këshilli studentor në universitetin e...

Nga këshilli studentor i Universitetit te Shkodres kanë nisur dorëheqjet. Melisa Braci, studente e Juridikut ka dorëzuar dorëheqjen e saj si anëtare e Këshillit...

Ministrja Nikolla prezanton buxhetin 2019: Rritje me 1.1 mld lekë

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Lindita Nikolla ka raportuar sot në Komisionin Parlamentar për Ekonominë mbi shpërndarjen e buxhetit për vitin 2019. Ministrja...

Artikujt e fundit