Tuesday, October 23, 2018

Etimologji: Pse gjuha shqipe i shpëtoi asimilimit-gjuhësor turk?

 Gjuha turke dhe gjuha shqipe kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë për një periudhë kohore gati 500 vjeçare. Kjo ka bërë që disa elemente të...

“L.Gurakuqi” ne Konferencen e Katert Nderkombetare

Diskutohet ne 4 sesione, ne fokus thellimi i kërkimit shkencor Konferenca e Katert Nderkombetare e universitetit “Luigj Gurakuqi” Shkoder u mbajt si pjese e...

Reagon bashkia e Shkodres per kamerat e sigurise ne shkolla…

Kamerat e sigurise, bashkia Shkoder deklarate per shtyp. Gjate 2 viteve kemi vendosur sipas shkollave me numrin me te madh te nxenesve. Ismail Qemali, Prenke...

Publikohen datat e testimeve të portalit “Mësues për Shqipërinë”

Duke filluar nga data 6 mars dhe deri në 27 prill të gjithë mësuesit e rinj do ti nënshtrohet testimit "Mësues për Shqipërinë". Në faqen...

NIKOLLA ULTIMATUM MËSUESVE: JA ÇFARË U PRET PO U KAPËT ME...

  Misnitrja e Arsimit, Lindita Nikolla në një konferencë për shtyp ka dhënë ultimatum mësueve në të gjithë vendin dhe ka bërë të ditura masat...

Bursat nxjerrin ne proteste “Ndre Mjeden”, Nxenesit e shkolles profesionale ne...

    E enjta nuk ka qënë një ditë si gjithë të tjerat për nxënësit e shkollës se mesme profesionale kombëtare “Ndre Mjeda” në Bushat. Ata...

DAR analizon vitin 2017, Pas dates 1 shkurt, skema e re...

Ne analizen per punen e bere gjate vitit 2017, Drejtoria Rajonale Arsimore Shkoder veren se mesimdhenia ne shkolla ka ardhur duke u konsoliduar. Gjithashtu...

Si mund të studiojmë në SHBA? – Njoftim nga Ambasada amerikane

Ambasada amerikane ka dhënë një informacion për qytetarët shqiptarë, që dëshirojnë të studiojnë në SHBA, se si mund t'ia arrijnë qëllimit. "Si është sistemi universitar...

Zgjedhjet per keshillin studentor, Shkoder, Rreth 4400 studente me te drejte...

Rreth 4400 studente kane votuar kete te premte per te zgjedhur keshillin studentor institucional. 7 studente kane konkuruar per 5 vende ne kete keshill....

Radhet per libra edhe naten

Jo vetëm ditën, por edhe në orët e vona të mbrëmjes prindërit Shkodranë vijojnë të qëndrojnë në radhë për pajisjen me tekste shkollore. Një vuajtje...

Artikujt e fundit