Monday, June 24, 2019

Si mund të studiojmë në SHBA? – Njoftim nga Ambasada amerikane

Ambasada amerikane ka dhënë një informacion për qytetarët shqiptarë, që dëshirojnë të studiojnë në SHBA, se si mund t'ia arrijnë qëllimit. "Si është sistemi universitar...

Etimologji: Pse gjuha shqipe i shpëtoi asimilimit-gjuhësor turk?

 Gjuha turke dhe gjuha shqipe kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë për një periudhë kohore gati 500 vjeçare. Kjo ka bërë që disa elemente të...

KUOTA BOSH NË UNIVERSITETE, MINISTRIA E ARSIMIT PUBLIKON UDHËZIMIN

Pas dy raundeve në universitetet publike në vend ka ende kuota bosh. Sakaq, Ministria e Arsimit ka dhënë udhëzimin për plotësimin e vendeve bosh. Sipas...

Nis viti i ri arsimor ne USH. E pranishme zvkryeministria Senida...

Nis viti i ri akademik 2017 - 2018 ne universitetin " Luigj Gurakuqi". E pranishme ne ceremonine e USH zv/kryeministrja Senida Mesi. USH ne kete...

Deputeti i PD denoncon me emra: Ju tregoj ç’po ndodh në...

  Përmes një statusi në ‘Facebook’ deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka denoncuar me emra punësimet pa kriter në fushën e arsimit dhe konkretisht...

Dhurata Myrtollari,shpallet mesuesja e vitit.

  Mësuesja e vitit u shpall Dhurata Myrtollari, e cila do të përfaqësojë Shqipërinë për Çmimin Botëror të Mësuesit. Ajo u vlerësua nga Ministria e...

RRITJE PAGASH ME 40% PER TE GJITHE MESUESIT NE SHQIPERI.

Për të gjithë arsimtarët në vend parashikohet një rritje rrogash prej 40 %. Lajmin e bëri të ditur vetë ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita...

Ministrja Nikolla firmos urdhrin: Kur do e fillojnë studentët vitin e...

  Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka firmosur një ditë më parë urdhrin për datat e fillimit të vitit të ri akademik 2017-2018. Sipas këtij...

“MOS HARXHO KOHË TE SHTETËRORI”, ÇILI NUK TËRHIQET: UNIVERSITETI SHTETËROR SISTEM...

Një reklamë e Universitetit Europian të Tiranës me thirrjen “Mos harxho kohë në shtet”, shkaktoi reagime të shumta derisa AMA vendosi të bllokojë reklamën,...

Neser ne Shkoder ulen ne bankat e shkolles 26 mije nxenes....

Shkoder, drejtori rajonal i arsimit,Kadri Ymeri, deklaroi se 26 mije nxenes ne Shkoder fillojne neser normalisht vitin e ri arsimor. Rreth 90 % e nxenesve...

Artikujt e fundit