Wednesday, February 20, 2019

Ndryshon ligji i pastrimit të parave,10 vjet vëzhgim politikanëve

Raporti i Moneyval për Shqipërinë, lidhur me masat ndaj parandalimit të pastrimit të parave, tërhiqte vëmendjen në një sërë aspektesh për qeverinë shqiptare. Në vlerësimin...

Eksportet, rreth 105 milionë euro humbje në 2018-n vetëm nga zhvlerësimi...

Eksportet arritën në 310 miliardë lekë për vitin 2018, sipas të dhënave të INSTAT, duke arritur në një nivel rekord, me një rritje prej...

Fabrikat e këpucëve në Shqipëri e Maqedoni dëmtojnë imazhin e markave...

Konsumatorët italianë këkojnë më shumë transparencë në zgjedhjen e produkteve në bazë të principeve etike dhe sipas tyre fabrikat e prodhimit të këpucëe "made...

Eksportet, 105 mln euro humbje në 2018 nga zhvlerësimi i euros

Eksportet arritën në 310 miliardë lekë për vitin 2018, sipas të dhënave të INSTAT, duke arritur në një nivel rekord, me një rritje prej...

Edhe sa vjet do të ‘mbijetojë’ euro? Ja përgjigja befasuese

Euro do të mbijetojë të paktën edhe 2 dekada të tjera, ndërkohë që krizat financiare që prej nisjes së valutës detyruan qeveritë që të...

Fasonët në vështirësi, ulje eksportesh për shkak të euros

Sektori fason në Shqipëri, i cili ka numrin më të lartë të punësuarve kryesisht gra dhe vajza të reja, vitet e fundit ka ndeshur...

Sejko: Shqipëria duhet të integrohet sa më parë për të përshpejtuar...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë,Gent Sejko, ka apeluar që vendet e Ballkanit Perëndimor të integrohen sa më parë në Bashkimin Europian. Gjatë pjesëmarrjes në Forumin...

Ndalimi i makinave të vjetra, bie ndjeshëm importi në dhjetor

Ndalimi i importit të automjeteve më të vjetra sesa 10 vjet, duke filluar nga 2 dhjetori, ka ndikuar ndjeshëm në frenimin e tyre, që...

Ahmetaj njoftim të rëndësishëm për ish-të përndjekurit

Pas miratimit nga Kuvendi të dekretit të Presidentit Ilir Meta për shkarkimin nga detyra e ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj  ka një...

FMN: Rritja do të jetë më e ulët këtë vit, kujdes...

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) pret që ekonomia shqiptare të rritet me 3.7% në vitin 2019, duke ngadalësuar ritmet në raport me vitin e mëparshëm,...

Artikujt e fundit