Friday, October 19, 2018

Bonot arrijnë në 2.63% – Në shtatë muaj janë rritur me...

Rregullimi në rritje i interesave të bonove të thesarit shënoi një tjetër hap këtë javë. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, bonot me...

Anti-informaliti, Ahmetaj dhe Sejko paralajmërojnë bizneset me 2 bilance

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko në një deklaratë të përbashkët për mediat u kanë...

Ballkani Perëndimor do të përfitojë 150 milionë dollarë nga Banka Botërore

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të përmirësojnë gjendjen e korridoreve kryesore të transportit dhe do të zgjerojnë tregtinë si rezultat i mbështetjes nga Banka...

Eurostat: Shqipëria e dyta në Europë për nivelin e ulët të...

Me gjithë përparimin në raport me vetën Shqipëria u rendit e dyta pas Rumanisë për nivelin më të ulët në Europë të mbledhjes së...

Se shpejti ne treg nje kartmonedhe 10 mije lekeshe me portretin...

Banka e Shqipërisë do të emetojë së shpejti në treg një kartmonedhë 10 mijë lekëshe. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e Këshillit Mbikëqyrës të...

Buxheti i vitit 2017/Debate ne komisionin e ekonomise

Fatura e përmbytjeve dhe dëmshpërblimet kanë shkaktuar debate në komisionin e ekonomisë dhe të financave ku po diskutohej akti normativ për buxhetin e vitit...

Kryemadhi takim me zyrtaret e tregetise ne Uashington. Ekonomia tematika kryesore...

Ekonomia ka qenë në fokus të bisedime të kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi me zyrtarë të Departamentit Amerikan të Tregtisë në kuadër të vizitës...

Borxhi, Financat propozojnë Eurobond të ri më 2018

  Gjatë vitit 2016 borxhi publik rezulton të jetë ulur me 1.7 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto, duke hyrë, për herë të parë...

Shpenzimet në Kërkim dhe Zhvillim, ku renditet Shqipëria në rajon dhe...

Shpenzimet për Kërkim e Zhvillimin luajnë rol të rëndësishëm për zhvillimin e teknologjisë dhe inovacionit. Veçanërisht shpenzimet në Kërkim dhe Zhvillim janë të rëndësishme...

Paga mesatare në shtet shkon në 60 500 lekë rritet me...

Paga mesatare në shtet në tremujorin e dytë të vitit shënoi rritjen më të lartë së paku që nga 2014-a. Sipas të dhënave të INSTAT...

Artikujt e fundit